PFHBiPM
Aktualności

PD: Jakie są rodzaje przemieszczeń w SOL-u?

Izabela Trochimiuk | | SOL – Pytanie dnia

Zaczynając pracę z programem SOL, jedną z pierwszych czynności jakiej należy się podjąć jest przyjęcie młodzieży z kafelka „Przesłano Ci zwierzęta”. Znajdują się tam wszystkie jałówki, które w systemie PFHB są przypisane do danego gospodarstwa. Zdarza się więc, że jest ich tam więcej niż gospodarstwo posiada, dlatego też zawsze polecamy przejrzenie listy młodzieży.

W kafelku „Przesłano Ci zwierzęta” znajdą też się zwierzęta, które przyszły z innego gospodarstwa w ramach kupna lub sprzedaży, a także gdy zwierzę przychodzi bezpośrednio z systemu PFHB, np. po próbnym doju.

Użytkownik może także sam przyjąć zwierzę do swojego gospodarstwa za pomocą zakładki Przemieszczenia zwierząt, opcji Przybycie/rejestracja. Jeśli zakupił jakieś zwierzę, to może je wprowadzić samodzielnie do SOL-a, nie czekając na dój. Wystarczy jedynie wypełnić po kolei formatkę przybycia/rejestracji. Jeśli nie znamy wszystkich danych zwierzęcia, nie ma problemu z jego przyjęciem – po próbnym doju cała historia zwierzęcia doczyta się.

 

Kolejnym sposobem na przemieszczanie zwierząt jest przemieszczenie wewnętrzne, które może polegać na zmianie lokalizacji, obory SYMLEK lub numeru stada IRZ. Użytkownik decyduje o tym co chce, a czego nie chce zmieniać – do tego musi zaznaczyć tylko odpowiednie pola podczas wypełniania formatki przemieszczenia.

 

Ostatnim sposobem przemieszczania zwierząt w SOLu jest ich ubywanie. Można to zrobić z dwóch miejsc – albo zakładki Przemieszczenia zwierząt albo bezpośrednio z karty-jałówki krowy (lub buhaja). W przypadku wybrania pierwszej opcji, pojawia się lista zwierząt aktualnych w gospodarstwie – wybranie jednego lub więcej numerów kolczykowych powoduje bezpośrednie przejście do formatki ubycia. Natomiast używając drugiego sposobu, należy znaleźć i wybrać odpowiednie zwierzę a następnie przejść do zakładki Obrót i tam wybrać ubycie. Formatka do uzupełnienia jest taka sama.