PFHBiPM
Aktualności

PD: Jakie są rodzaje buhajów kryjących w SOLu?

Izabela Jannasz | | SOL – Pytanie dnia

Rodzaj buhaja kryjącego w SOL-u możemy wybrać podczas dodawania buhaja do rozrodu w zakładce Rozród. Kiedy wejdziemy w tą opcję, pojawią się trzy pola do wyboru: Kolczyk, nazwa oraz rodzaj buhaja kryjącego.

Po wpisaniu numeru kolczykowego i odkliknięciu w dowolne miejsce na ekranie, nazwa buhaja uzupełni się automatycznie – w tym momencie SOL łączy się z naszym systemem i sprawdza takiego buhaja. Kiedy go nie znajdzie, poinformuje o tym i zapyta, czy na pewno chcemy dodać takiego buhaja i jakie ryzyko się z tym wiąże – np. brak pochodzenia cieląt.

W polu Rodzaj Zwierzęcia mamy do wyboru „Nasienie” – jeżeli wybierzemy tę opcję, ten buhaj będzie pojawiał się na liście do wyboru podczas wpisywania samicom inseminacji, natomiast jeżeli wybierzemy „Żywe zwierzę”, będzie dostępny na liście, jeżeli wybieramy krycie naturalne (ale nie będzie możliwy do użycia w kryciu haremowym – do takiego krycia można dopisać wyłącznie buhaja, który jest naszą własnością i ma swoją kartę w naszym gospodarstwie). Chcąc zarejestrować buhaja-rozpłodnika, którego utrzymujemy w gospodarstwie, należy wypełnić formatkę Przybycie/Rejestracja). Jeśli wszystkie pola zostały uzupełnione, klikamy Zapisz. Teraz podczas wypełniania Nowe Pokrycie/Ruja będzie można wybrać danego buhaja.