PFHBiPM
Aktualności

PD: Jak dodać zwierzę do gospodarstwa SOL?

Izabela Jannasz | | SOL – Pytanie dnia

W wyniku obrotu zwierzętami, raz do gospodarstwa przychodzą zwierzęta, raz z niego odchodzą. Z reguły przychodowanie nowych zwierząt odbywa się na próbnym doju. W SOLu natomiast, nie musisz czekać na próbę – jeśli do Twojego stada przybywają zwierzęta, możesz je dodać do programu za pomocą zakładki Przemieszczenia zwierząt, opcji Przybycie/rejestracja.

Pojawi się wtedy formatka do uzupełnienia dotycząca wszystkich danych zwierzęcia – nie wszystkie z nich są obowiązkowe do uzupełnienia – o tym czy trzeba je wypełniać czy nie, decyduje symbol czerwonej gwiazdki przy nazwie pola.

Jeśli dane zwierzę występuje w innym gospodarstwie SOL, wtedy pojawi się formatka z informacją, że to zwierzę już jest w innym gospodarstwie. W tej sytuacji są dwa wyjścia – albo możemy poprosić poprzedniego właściciela o ubycie zwierzęcia, albo anulować całą rejestrację przybycia – i zaczekać aż zwierzę „samo przyjdzie” do naszego gospodarstwa SOL po zakończeniu się próby w tamtej oborze.

Jeśli natomiast zwierzę pochodzi z innego gospodarstwa ocenianego, ale nie występuje w żadnym z gospodarstw SOL, wtedy też pojawi się zgoła odmienna formatka informacyjna.

W tej sytuacji ponownie mamy dwa wyjścia. Jeśli klikniemy „nie”, formatka zniknie i będzie można od nowa ją wypełnić. Natomiast jeśli klikniemy przycisk „tak”, pojawi się okienko, w którym należy uzupełnić numer świadectwa rodowodowego – dzięki podaniu go, zwierzę zostanie automatycznie dodane do Twojego gospodarstwa z pełnym „pakietem informacji”.