PFHBiPM
Aktualności

Nowoczesne prowadzenie stada z programem SOL na webinarium WMODR

Izabela Trochimiuk | | SOL

25 marca odbyło się webinarium pt. „Wykorzystanie programów komputerowych służących do zarządzania gospodarstwem rolnym”. Wśród pięciu prelegentów znalazła się także nasza koordynatorka ds. SOLa – Joanna Kwaśniewska i opowiadała o nowoczesnym zarządzaniu stadem bydła mlecznego przy wykorzystaniu programu Stado OnLine.

Jako pierwszy swój wykład wygłosił Jarosław Kupis, przedstawiciel systemu monitoringu i dobrostanu krów mlecznych e-stado. Oparty jest on na czujniku usznym, którzy na bieżąco mierzy m.in.:  temperaturę ciała krów, zapisuje ich aktywność i przeżuwanie, mierzy także jakość oświetlenia i sprawdza warunki klimatyczne obory.

O systemie eAgronom opowiadał Błażej Bartkowicz. Program ten jest dedykowany do produkcji roślinnej i ułatwia szczegółowe zarządzanie gospodarstwem rolnym. Dostarcza m.in.: informacji o kartach pól z interaktywnymi mapami i pozwala zaplanować nawożenie azotem czy ewidencje środków ochrony roślin.

Kolejni prelegenci opowiadali o Agrego – czyli o narzędziu IT dla rolników. Dedykowane branży rolniczej oprogramowania ułatwiają prace farmerom, producentom i innym osobom ze wspomnianego sektora. Nasza firma od lat przygotowuje aplikacje, które umożliwiają zintegrowane zarządzanie gospodarstwem rolnym, pracownikami, a także sprawne generowanie formularzy i wykonywaniu wielu innych czynności.

Następnie pojawiła się nasza prelegentka, Joanna, która opowiedziała pokrótce o funkcjonowaniu i działaniu nie tylko SOLa, ale także i całej PFHBiPM. Przedstawiła zasadę działania programu oraz jego największe zalety. Przypomnę jeszcze tylko, że nasz SOL umożliwia prowadzenie przejrzystych zapisów dotyczących zdarzeń w oborze, a także ułatwia organizację i planowanie pracy. Dzięki wbudowanym analizom ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących stada.

O 365FarmNet opowiadał Roman Bathelt. 365FarmNet to oprogramowanie do prowadzenia zautomatyzowanej i kompletnej dokumentacji wszystkich działań w gospodarstwie, co zapewnia przejrzystość procesów pracy i poniesionych kosztów, niezależnie od ilości maszyn czy wielkości firmy. Program pozwala spełnić wymagania i obowiązki, oszczędza pieniądze, a przede wszystkim umożliwia wyjście z biura zostawiając więcej czasu na prawdziwe rolnictwo.

Ostatnia część webinarium była poświęcona na aplikacji suszowej, dzięki której rolnik zgłasza wystąpienie suszy na swoim polu, po czym z aplikacji eWniosek Plus importowane są dane z uprawami, które zgłosił do dopłat bezpośrednich.

Dziękujemy bardzo za zaproszenie na webinarium. Mamy nadzieję, że jego słuchacze dowiedzieli się o nowych technologiach przydatnych w zarządzaniu gospodarstwem rolnym i hodowlanym.