Zmiany w SOL! Formatka pokrycie/ruja, formularze ARiMR i inne
W styczniu bieżącego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła całkiem nową odsłonę swojego systemu IRZplus. W związku z tym, nasz program Stado Online musiał dostosować się do nowego systemu Agencji. W wyniku przebudowy obydwu systemów, aktualnie nie jest możliwe elektroniczne przesyłanie zgłoszeń do ARiMR z SOLa. Pracujemy nad tym, by jak najszybciej ponownie udostępnić hodowcom możliwość elektronicznego przesyłania zgłoszeń z SOLa do portalu IRZplus. Niestety potrzebujemy jeszcze trochę czasu…
Na razie udało się wprowadzić do programu Stado Online nowe wzory formularzy zgłoszeń (m.in. urodzenia, przybycia czy padnięcia), zgodne z wzorcem wymaganym przez ARiMR. Dzięki temu, jeżeli użytkownik włączy w SOL moduł „Zgłoszenia do ARiMR”, to może z „Rejestru zgłoszeń” generować zgłoszenia umieszczone na formularzach zgodnych z obowiązującym wzorem. Tak przygotowane zgłoszenie można wydrukować i przekazać Agencji osobiście.
Zmiany w formatce pokrycie/ruja
W formatce pokrycie/ruja w SOL pojawiły się ostatnio dodatkowe pola: nasienie seksowane, numer producenta, numer nasienia oraz data produkcji nasienia.
Na razie, wypełnienie ostatnich trzech spośród wspomnianych nowych pól (numer producenta, numer nasienia, data produkcji nasienia) nie jest w SOLu obowiązkowe. Tym niemniej program pyta, czy na pewno użytkownik chce zapisać pokrycie bez tych informacji. Sugerujemy, aby już teraz wypełniać te pola, bo w przyszłości staną się one obowiązkowe. Warto zauważyć, że w sensie prawnym już są obowiązkowe – zgodnie z normą narzuconą Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania świadectw pokrycia, zaświadczeń o wykonaniu zabiegu sztucznego unasienniania lub zaświadczeń o przeniesieniu zarodków oraz szczegółowego zakresu informacji zawartych w tych dokumentach (Dz. U. poz. 2361, paragrafy 14 – 15).
Dodatkowo możliwe jest zaznaczenie inseminacji tzw. miksem (w SOL w formatce pokrycie/ruja jest to checkbox MIX do odhaczenia) co oznacza, że krowa była kryta porcją nasienia zawierającą plemniki różnych buhajów. W formatce jest też możliwość wskazania buhajów, których nasienie wchodziło w skład miksa. Maksymalnie można wybrać cztery buhaje. W przypadku skutecznego krycia nasieniem MIX, cielęta z takiego wycielenia nie będą miały automatycznie uznanego ojca. Dla jego ustalenia konieczne będzie badanie DNA.
Wprowadziliśmy także stosowne zmiany w zaświadczeniu unasienniania jałówki/krowy, które może wydrukować użytkownik SOLa, który ma uruchomiony moduł INSEMINATOR. Dodaliśmy pola inforumujące o tym czy jest to nasienie konwencjonalne czy MIX oraz czy jest to nasienie seksowane czy też nie.
Generalnie w SOL, podczas wypełniania formatki pokrycie/ruja, obowiązkowe jest jedynie wypełnienie pól „Rodzaj zdarzenia” oraz „Data zdarzenia”. Wypełnianie innych pól jest dobrowolne. Niestety wypełnienie tylko tych dwóch pól nie dostarcza wszystkich informacji, potrzebnych do zarejestrowania zabiegu w systemie FedInfo. Dlatego, w przypadku użytkowników, którzy mają uruchomiony moduł INSEMINATOR, program wymaga dodatkowo wypełnienia pól:
- Inseminator (wraz z numerem),
- Buhaj (w przypadku pokrycia MIX są to dwa buhaje),
- Seria i numer zaświadczenia
- Kartoteka.
Zrobiliśmy to, aby zapobiec sytuacji, w której z SOLa do Fedinfo przekazywane są niekompletne informacje o zabiegu, a w rezultacie Fedinfo ich nie przyjmuje. Niestety, nie wszyscy hodowcy sprawdzają status inseminacji w Rejestrze, a kiedy minie 180 dni, uzupełnienie wymaganych informacji staje się niemożliwe.
Jednocześnie podkreślam, że dla użytkowników SOLa, którzy zapisują pokrycia, ale nie korzystają z modułu INSEMINATOR, nic się nie zmienia. Choć widoczna w SOLU formatka zawiera więcej pól, nie muszą oni ich wszystkich wypełniać.
Dodatkowe zmiany w SOLu
- W związku z częstymi przypadkami, kiedy hodowcy zapisywali zdarzenia w SOL z datą sprzed ostatniej próby, wprowadziliśmy ostrzeżenie, które informuje hodowcę, że wprowadzone zdarzenie nie znajdzie się w głównym systemie Fedinfo. Jeżeli hodowca rejestruje jedno ze zdarzeń: wycielenie, zasuszenie, przybycie, ubycie z datą wcześniejszą, niż data ostatniej próby, to program wyświetla ostrzeżenie: „Data tego zdarzenia jest wcześniejsza, niż data ostatniego próbnego doju. Te zdarzenie musisz zgłosić zootechnikowi na następnym próbnym doju, aby zarejestrował je w systemie”.
Powyższy komunikat będzie się pojawiał w przypadku zapisywania zdarzenia krowom. Jeżeli hodowca zapisze przybycie/ubycie jałówki lub buhajka, to program umieszcza te zdarzenie na WZ i zapisuje w SOL. Brane są pod uwagę wszystkie zdarzenia przybycia/ubycia ze statusem WLA – czyli bez względu na datę rejestracji, zdarzenia zostaną zapisane na WZ. Dzięki temu mogą zostać przekazane na WZ zaległe zdarzenia.
Zdarzenia zostają zapisane w SOL (o ile spełniają resztę warunków logicznych, np. nie ma zdarzeń z datą późniejszą).
- Jeżeli w danym gospodarstwie SOL jest włączony moduł Inseminator i użytkownik z nadanym kodem inseminatora wprowadza pokrycia, to w formatce pokrycie/ruja jest domyślnie wybrany. Jeżeli jest więcej, niż jeden, pole zostaje puste (użytkownik musi sam wybrać).
- Przy wprowadzaniu wycieleń nie będzie automatycznego dopisywania ostatniego kryjącego buhaja jako ojca cielęcia. Ojciec cielęcia jest dopisywany dopiero w formatce Rejestracja (etap-Pochodzenie) z rozwijanej listy. Poprzednio wprowadzany był buhaj z ostatniego krycia/inseminacji, nawet, jeśli krycie/inseminacja miały miejsce bardzo dawno temu (więcej niż mogłaby trwać ciąża krowy), a w Rejestracja/Pochodzenie pole do wpisywania nr ojca jest zablokowane przez wybranego przez system buhaja.
- Jeżeli krowa/jałówka ma kilka kryć, i do większej liczby kryć niż jedno jest dopisany wynik badania na cielność, to te krycie z najpóźniejszą (najbardziej aktualną) datą badania jest podświetlone na niebiesko, bez względu, czy jest to pozytywny czy negatywny wynik. Uwaga dotyczy zakładki Rozród w karcie zwierzęcia.
- Przy uzupełnianiu karty cielęcia (formatka „Przybycie/rejestracja) – rasa cielaka powinna być domyślnie wpisana taka, która była podana przy rejestracji wycielenia.