PFHBiPM
Aktualności

Naukowo i praktycznie o krowach…

| Informacje

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach był miejscem spotkania hodowców, naukowców i studentów, na którym omówiono aktualne wyzwania w hodowli krów mlecznych. A wiadomo, nauka i praktyka nie śpi. Natura nie lubi próżni i ciągle stawia przed nami nowe zadania i wyzwania.

Współorganizatorami konferencji byli: Szczeciński Związek Hodowców Bydła, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Okręgowy Związek Hodowców Bydła Koszalinie. Dzięki gościnności ZODR-u w Barzkowicach i Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu oraz wykładowcom akademickim Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie zaproszeni goście mogli zaczerpnąć wiedzę o nowych trendach w hodowli bydła mlecznego, a przy okazji odświeżyć sobie jej podstawy. Oczywiście, nie mogło również zabraknąć sponsorów konferencji. Firmy: Cargill, Polmass, Schils (przedstawiciel firmy Agrofit), Emiwo i Złotowska Spółdzielnia Handlowo-Produkcyjna przedstawiły swoje oferty i ufundowały upominki dla gości. Frekwencja dopisała nadspodziewanie! W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób.

Jednak początek konferencji miał charakter zgoła inny. Pan Bogdan Jaroszek Kierownik Zespołu Powiatowego Doradztwa Rolniczego omówił pokrótce cały czas aktualny i gorący temat wśród rolników mianowicie ekoschematy czyli „temat morze”. Sporo liczb, terminów i kwot. Co wolno, czego nie wolno i jakie są ewentualne konsekwencje finansowe niedotrzymania omów.

Po tej sporej dawce informacji ekoschematycznych wróciliśmy na właściwe tory.

Pani Profesor Bogumiła Pilarczyk pokazała i omówiła w sposób bardzo obrazowy (nierzadko nawiązując i porównując bytowanie krów mlecznych do życia człowieka) dobrostan, w jakim powinny żyć nasze „mleczne krasule”. Tylko baczna obserwacja jest w stanie skorygować braki jakie mogą wystąpić w ich potrzebach. Swego czasu Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka rozpropagowała wśród hodowców książkę „Sygnały krów”, w której szczegółowo omówiono behawioryzm bydła mlecznego. Po zakończeniu wykładu Pani Profesor rozbrzmiały głośne brawa.

Z kolei Pan Profesor Jan Udała zapoznał słuchaczy z problemami rozrodczymi krów, z jakimi może borykać się hodowca, a w szczególności kładąc nacisk na problemy rujowe. To bardzo ważny element w hodowli bydła mlecznego. Mówiąc krótko: nie ma cielaka, nie ma mleka. Tylko uważna obserwacja zachowania krowy, odpowiednie warunki bytowe i właściwe żywienie może prowadzić w tym temacie do sukcesu. Im częściej bywamy na obiekcie, w którym przebywają krowy, tym lepiej. Amerykański farmer, który swego czasu gościł w Polsce powiedział, że jedna obserwacja na obiekcie hodowcy powinna być nie krótsza niż wypalenie jednego cygara.

Kolejnym tematem, który związany był z częścią praktyczną konferencji, to modyfikacja systemu utrzymania cieląt w budkach igloo. Pan dr Andrzej Kaczor z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Balicach omówił zalety budek typu igloo w odchowie cieląt. Jakie prawidłowe parametry powinny spełniać tego typu kojce i ich prawidłowe usytuowanie w obiektach inwentarskich bądź poza nimi. Przy okazji zapoznał gości ze schematem budowy nowoczesnego cielętnika, który powstał na fermie Dębina należącej do Zakładu Doświadczalnego w Kołbaczu.

No i właśnie, to była ta część praktyczna konferencji, czyli cielętnik wraz z częścią do odpajania młodzieży. Po obiedzie, udaliśmy się na fermę Dębina, gdzie Pan dr Andrzej Olszewski Główny Hodowca ZD Kołbacz zapoznał kursantów z budową i funkcjonowaniem obiektu. Ponieważ cielętnik nie był jeszcze zasiedlony goście mogli zajrzeć praktycznie w każdy kąt. Przy okazji Pan Michał Gawlik z firmy Schils przedstawił ofertę preparatów mlekozastępczych oraz jak praktycznie wygląda prawidłowy pomiar siary i jakie powinna spełniać parametry. W zwiedzaniu obiektu i odpowiedziach na zadawane liczne pytania pomocą służył Pan Szymon Jendrzyński z Urbanfarm, współtwórca obiektu.

W kroplach deszczu opuszczaliśmy fermę Dębina. Patrząc na postęp technologii w hodowli bydła mlecznego i stawiania czoła nowoczesnej przyszłości można stwierdzić jednoznacznie za amerykańską pisarką L.Shriver, że „wyzwania, do których podchodzi się we właściwy sposób, są do pokonania”.

  Rafał Sieradzki, OZHB w Koszalinie