PFHBiPM
Aktualności
Najwyższy standard jakości usług – Certyfikat ICAR dla PFHBiPM utrzymany
|
Informacje
Podczas 46 Walnego Zgromadzenia ICAR, które odbywa się w dniach 19-24.05.2024 w Bled na Słowenii Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik odebrał osobiście Certyfikat Jakości ICAR.
Tym samym po przerwie związanej z pandemią powrócono do wieloletniej tradycji wręczania certyfikatów podczas Walnych Zgromadzeń wszystkich członków ICAR.
Przypomnijmy:
- Międzynarodowy Komitet ds. Kontroli Użytkowości Zwierząt Gospodarskich (ICAR) to międzynarodowa organizacja, której celem jest dzielenie się wiedzą oraz normalizacja i kontrola standardów prowadzenia oceny wartości użytkowej zwierząt, ksiąg hodowlanych oraz zadań z zakresu produkcji zwierzęcej. Zasady i standardy ustalone przez ICAR są uznawane za wiążące w Unii Europejskiej;
- PFHBiPM jest członkiem ICAR od 2007 roku, natomiast prawo posługiwania się Certyfikatem Jakości ICAR posiada od 2010 roku;
- Certyfikat przyznawany jest okresowo, w efekcie szczegółowego audytu wnioskującej o jego posiadanie organizacji członkowskiej. To swoiste potwierdzenie najwyższych standardów jakości usług świadczonych hodowcom;
- PFHBiPM przeszła pomyślnie wszystkie dotychczasowe audyty ICAR, również ten przeprowadzony ostatnio - w listopadzie 2023 roku.
PFHBiPM otrzymała tym samym rekomendację do utrzymania Certyfikatu Jakości ICAR ponieważ:
- System identyfikacji bydła pozostaje w zgodzie z wytycznymi ICAR.
- System oceny użytkowości mlecznej, w analizowanym okresie dla 807 719 krów typu użytkowego mlecznego i mięsno-mlecznego w metodzie A, jest efektywny i w zgodzie ze standardem ICAR (wg. danych za rok 2023)
- Procedury wpisu i prowadzenia ksiąg hodowlanych pozostają zgodne z wytycznymi ICAR.
- System oceny typu i budowy krów i stosowane w tym obszarze procedury nie są sprzeczne z wytycznymi ICAR w tym zakresie.
- Dane z oceny wartości użytkowej, prowadzenia ksiąg hodowlanych, oceny typu i budowy itd. są przetwarzane w kompleksowym systemie informatycznym Fedinfo, który pracuje w zgodzie z zapisami w wytycznych ICAR dotyczących tego obszaru.
- Cztery laboratoria PFHBiPM wykonujące analizy około 8 mln. próbek mleka rocznie posiadają akredytację na metody analizy, a procedury związane z identyfikacją próbki mleka i krowy są zgodne ze standardami ICAR.
- Laboratorium Genetyki Bydła posiada akredytowane i zgodne ze światowymi standardami metody analizy DNA oraz stosuje wymaganą przez ICAR identyfikację próbki.