PFHBiPM
Aktualności

Najlepsza szkoła pod słońcem

Marlena Zaremba | | Hodowla

Są młodzi, ambitni i pracowici, pochodzą z różnych województw, łączy ich pasja do zwierząt, a konkretnie do bydła mlecznego. 20 młodych hodowców z całej Polski przyjechało 21 czerwca do Szepietowa, aby wstąpić w szeregi elitarnej Szkoły Młodych Hodowców, której finał miał miejsce 24 czerwca.

Po raz drugi ogólnopolską edycję poprowadził Radosław Słupikowski, wspierany przez pracowników Polskiej Federacji: Mateusza Zbiciaka i Pawła Wierzbickiego. Młodzież w wieku od 11 do 23 lat nabyła wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, pielęgnacji, mycia, strzyżenia i oprowadzania bydła. Finałowe starcie miało miejsce 24 czerwca. Adepci sztuki fitterskiej zaprezentowali rezultaty swojej czterodniowej nauki na szepietowskim ringu. Finał poprowadzili: Katarzyna Piszczatowska i Mieczysław Kopiczko.

Rywalizacja w czołówce była wyrównana, na najwyższym poziomie – podkreślił sędzia Szkoły. Finalnie najlepsza okazała się dziewczyna – Joanna Kurzyna z województwa podlaskiego. Szesnastolatka ma już w swojej karierze sukcesy fitterskie. Udany debiut w 2019 roku, zwyciężyła wówczas w juniorach. W tegorocznej edycji zgarnęła wszystko. Dostała pod opiekę najbardziej wymagającą sztukę, mimo to wywalczyła tytuł najlepszego z najlepszych. Swoją ciężką pracą i uporem wykosiła konkurencję. Asia była najlepsza w oprowadzaniu i strzyżeniu w kategorii senior.

Wśród juniorów zwyciężył rodowity Podlasiak – piętnastoletni Bartosz Szeligowski. Oboje finaliści należeli do grupy „Białej”, która również okazała się bezkonkurencyjna. Wraz z Piotrem Sytą oraz Szymonem Godlewskim wygrali w klasyfikacji zespołowej.

Szkoła Młodych Hodowców to również szkoła życia, kształtuje charaktery i uczy współpracy. Tegoroczna edycja ujawniła silne indywidualności, najmłodszy uczestnik Oliwier ma 11 lat, ale swoją charyzmą zaskakiwał nawet wytrawnych selekcjonerów. Najstarszy absolwent szkoły miał 23 lata. Wśród uczestników znalazły się cztery dziewczęta, z czego jedna, co ciekawe nie posiada gospodarstwa. Amelia mieszka w Bydgoszczy i jest wielką pasjonatką bydła mlecznego.

Młodzi hodowcy efekty swojej pracy zaprezentowali podczas XXVIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie 26 czerwca.

Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym hodowcom!