PFHBiPM
Aktualności

Nadchodzi zmierzch ery antybiotyków?

Mateusz Uciński | | HiChB

Czy można sobie wyobrazić życie bez antybiotyków? Zdecydowanie nie, zwłaszcza, że większości z nas towarzyszą one praktycznie od urodzenia. Są one bezsprzecznie jednym z największych odkryć XX wieku, o i le nie w całej historii medycyny. Mało kto o tym wie, ale doszło do niego zupełnie przypadkowo. W 1928 roku Sir Alexander Fleming zauważył, że zanieczyszczenie szalki z kolonią gronkowca złocistego grzybem pleśniowym spowodowało zahamowanie wzrostu bakterii. Za zjawisko to odpowiedzialna była wydzielana przez grzyb substancja – penicylina. Dziesięć lat później Ernstowi B. Chainowi i Howardowi W. Floreyowi udało się wyizolować penicylinę w czystej chemicznie postaci, a w 1945 roku trzej wspomniani naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla.

Wspomniana wcześniej penicylina, a po niej kolejne produkty lecznicze o działaniu przeciwdrobnoustrojowym bardzo szybko stały się fundamentem nowoczesnego leczenia. Zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt. Niestety, jak mówi stare przysłowie – każdy kij ma dwa końce. Po latach okazało się, że organizmy, przeciw którym skierowane są antybiotyki, potrafią się na nie uodpornić. Co więcej, udowodniono, że stosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt prowadzi do występowania lekoopornych patogenów, nie tylko u zwierząt i w produktach zwierzęcopochodnych, ale również u obcujących z nimi ludzi.

Pokłosiem tego faktu, jest nowe prawodawstwo Unii Europejskiej, przewidujące od 2022 roku, zapobieganie występowania antybiotykoodporności wśród ludzi poprzez ograniczanie stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Jak nietrudno się domyśleć, posunięcie to budzi wiele kontrowersji, a także obaw wśród hodowców. Dlatego w listopadowym numerze naszego miesięcznika postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, zaczerpnąć opinii naukowców, lekarzy weterynarii, a także hodowców, aby  w jak największym stopniu przybliżyć naszym czytelnikom konsekwencje wprowadzenia nowego prawa. Mamy nadzieję, że tym samym, uda nam się rozwiać wiele z pojawiających się wątpliwości. Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Miesięcznik do nabycia na: sklep.polskafederacja.pl/miesiecznik/85-hodowla-i-chow-bydla-202111.html