PFHBiPM
Aktualności

Na jakich zasadach wymiana handlowa po Brexicie?

Dorota Śmigielska | | Rynek mleka

Wielka Brytania to dla Polski znaczący partner gospodarczy, mający duże znaczenie dla krajowych przedsiębiorców. Znajduje się w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych i jest drugim odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Zbliża się koniec okresu przejściowego do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza to, że handel artykułami rolno-spożywczymi będzie wiązał się z obowiązkiem spełnienia określonych wymogów formalnych dla wymiany handlowej, tak jak z krajami trzecimi. Ważne są warunki uzgodnienia świadectw weterynaryjnych. Obecnie Polska ma uzgodnionych ponad 450 świadectw, z 70 krajami trzecimi. Świadectwa dotyczą nie tylko zwierząt, ale również pasz, czy towarów pochodzenia zwierzęcego.

Wielka Brytania jest ważnym dla Polski rynkiem zbytu, jest:

  • drugim odbiorcą mięsa drobiowego,
  • piątym mięsa wieprzowego i wołowego,
  • pierwszym w Europie odbiorcą maślanki i jogurtów,
  • czwartym polskiego mleka i śmietany,
  • piątym polskich serów i twarogów.

Kolejnym utrudnieniem może być nie uznanie przez Wielką Brytanię regionalizacji i statusu chorób zwierząt jak np. grypa ptaków, czy ASF. Prawo unijne pozwala na realizację wysyłek spoza obszarów, gdzie choroba nie występuje.  

Rośliny i produkty roślinne stanowią znaczący udział w eksporcie do Wielkiej Brytanii.

Do tej pory obrót tymi towarami odbywał się w sposób wolny, jedynie w przypadku niektórych produktów, takich jak materiał rozmnożeniowy trzeba było posiadać paszport roślin.

Od 1 stycznia 2021 roku wszystko dość istotnie się zmieni. Zamiast wolnego obrotu, będą obowiązywały wymogi międzynarodowe, które będą nakładały obowiązek posiadania świadectwa fitosanitarnego i przeprowadzania kontroli granicznej.  Na początku będzie to dotyczyło tylko części towarów, żywych roślin przeznaczonych do sadzenia, pewnych kategorii materiału siewnego, ziemniaków, sadzeniaków, produktów do konsumpcji, ale również używanych maszyn rolniczych, bo wiąże się to z pewnym ryzykiem fitosanitarnym.