PFHBiPM
Aktualności

Muzyka dla bakterii sera

| Ciekawostki

Beat Wampfler, z zawodu weterynarz oraz szwajcarski producent sera, w 2018 roku wraz z zespołem badaczy z Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Bernie postanowił sprawdzić, jaki wpływ na ser w trakcie jego dojrzewania mogą mieć fale dźwiękowe oraz czy jego smak różniłby się w zależności od tego, przy jakiej muzyce dojrzewa.

Eksperyment polegał na tym, że przez sześć miesięcy,  dziewięć 22-funtowych kręgów sera ementalskiego (rodzaj szwajcarskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka) dojrzewał w piwnicy. Każdy z nich umieszczony został w swojej własnej skrzyni, w której nonstop odtwarzany był jeden utwór.

Była skrzynia rockowa, która słuchała Stairway to Heaven Led Zeppelin. Ser klasyczny wsłuchiwał się w dźwięki z Czarodziejskiego fletu Mozarta. UV Vriliego pobudzał ser techno, a ambientowy klin został ukojony przez Monolith Yello,.

Pozostałe sery eksponowane były na pojedyncze tony, a jeden z nich po prostu wisiał w ciszy. W wyniku eksperymentu, ser hip-hopowy okazał się najsmaczniejszy, mając silniejszy aromat i mocniejszy smak niż pozostałe. Wiele osób opisywało smak tego sera jako bardziej słodki, z przyjemnym owocowym posmakiem. Ten konkretny krąg został potraktowany przez A Tribe Called Quest Jazz (We've Got).

Skąd w ogóle pomysł na takie badanie? Beat Wamplfer śpieszy z wyjaśnieniem: 
Bakterie są odpowiedzialne za smak sera. Bakterie również żyją tak jak my. Ulegają wpływom wilgoci, temperatury - dlaczego nie miałyby reagować również na muzykę? Taka była hipoteza.

Serowar jest bardzo zadowolony z wyników:
Bakterie to nie są tylko małe komórki, które rosną wokół, jedzą i rozmnażają się z minuty na minutę. – powiedział – Mają też pewien rodzaj komunikacji ze sobą i dlaczego nie miałoby być możliwe wpłynięcie na to za pomocą muzyki?

Źródło: https://www.cbc.ca/radio/spark/the-spark-guide-to-life-episode-six-sound-and-music-1.5191285/cheese-wheels-bombarded-by-music-taste-different-1.5099031