PFHBiPM
Aktualności

Lepsza znajomość schorzeń racic to efektywniejsza korekcja

Agata Gindera | | CGen korekcja

Szkolenia organizowane w ramach projektu „CGen korekcja” rozwijają w uczestnikach umiejętność rozpoznawania schorzeń racic podczas wykonywania korekcji. Poszerzają one także zakres wiedzy korektorów o chorobach. W rezultacie krowy poddawane korekcji racic szybciej wracają do zdrowia, co przekłada się na zyski z produkcji mleka. Właściwa identyfikacja schorzeń racic to także wysoka jakość rejestrowanych informacji w aplikacji „CGen korekcja” do prowadzenia oceny wartości hodowlanej.

Tegoroczne szkolenie dla 25 korektorów racic będących uczestnikami projektu „CGen korekcja” odbyło się w dniach 18–19.10.2019 r. na Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Prowadzącą szkolenie była ponownie dr med. wet. Andrea Fiedler z Niemiec, zaangażowana w problem chorób racic u bydła nie tylko w zakresie prowadzonej praktyki weterynaryjnej, ale również badań naukowych. Podczas tegorocznego szkolenia poruszono kwestie występowania choroby Dermatitis digitalis (DD) w powiązaniu z innymi np. wrzodami podeszwy (SU), ropowicy międzypalcowej (IP) oraz stresu cieplnego u krów. Oprócz części teoretycznej, odbyła się także część praktyczna szkolenia, która została przeprowadzona na nogach wołowych pozyskanych z Zakładów Mięsnych Łuniewscy.

Serdecznie zapraszamy zarówno hodowców będących pod oceną wartości użytkowej w PFHBiPM, chcących prowadzić stały monitoring zdrowotności racic w swoich stadach, jak i korektorów racic, którzy chcą korzystać z bezpłatnej aplikacji „CGen korekcja”, do zgłoszenia chęci udziału w projekcie „CGen korekcja” pod adresem www.cgen.pl/korekcja/dolacz/