Laury z najwyższą wydajnością w Polsce
Województwo lubelskie słynie z wysokich wydajności. Hodowcy co roku zajmują czołowe miejsca w rankingach krajowych pod względem wyprodukowanego mleka. 16 maja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym wyróżniono najlepszych hodowców z regionu. Odbyły się III Lubelskie Mleczne Laury.
Organizatorem wydarzenia była Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przy współpracy Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa lubelskiego.
Laury za najwyższą wydajność w Polsce odebrał Sylwester Pszczoła. Hodowca wraz z żoną Małgorzatą osiągnęli w 2021 wynik 16 555 kg mleka. Pan Sylwester to wielki wygrany tegorocznej edycji. Zgarnął również puchar za najwyższą zawartość tłuszczu i białka (1126 kg) oraz najlepszą krowę (19 934 kg wydajności). Hodowca zapytany o sposób na sukces, skromnie odpowiada - ciężka, systematyczna praca, doskonałe pasze oraz dbałość o dobrostan i rozród.
W lubelskim znajdują się największe stada bydła mlecznego rasy montbaliarde. Najwyższą wydajność 10 351 kg mleka w Polsce w rasie uzyskało gospodarstwie Montagro Sp. z o.o.
- Najważniejsza jest współpraca z bardzo dobrymi ludźmi, razem pracujemy na ciągły rozwój gospodarstwa – mówi Marcin Stachowicz prezes zarządu Montagro Sp. z. o.o. Obecnie gospodarstwo posiada 410 krów oraz 550 sztuk młodzieży. Bezpośredni nadzór nad hodowlą prowadzi oraz zarządza stadem doświadczony zootechnik Pan Wojciech Respond, pomaga mu w tym zootechnik Pan Łukasz Smagieł. Gospodarstwo stawia na ciągły rozwój, modernizuje budynki i wprowadza nowe technologie do produkcji.
Podczas laurów puchary otrzymali hodowcy z najwyższą wydajnością w czterech kategoriach obór pod względem ilości sztuk w stadzie. Wręczono również wyróżnienia indywidualne.
Najlepsi hodowcy w województwie lubelskim:
- Najwyższa wydajność do 20 szt - Małgorzata i Sylwester Pszczoła - 16 555 kg mleka
- Najwyższa wydajność od 20 – 50 szt – Piotr Zdun – 13 891 kg mleka
- Najwyższa wydajność od 50 do 150 szt – Małgorzata i Leszek Dusznik – 15 908 kg mleka
- Najwyższa wydajność powyżej 150 szt – Agromarina Sp. z o.o. – 13 467 kg mleka
- Najwyższa wydajność tłuszczu i białka - Małgorzata i Sylwester Pszczoła – 1 126 kg.
- Stado w rasie simentalskiej -Mirosław Duziak – 9 175 kg mleka
- Stado w rasie montbeliarde – Montagro Sp. z o.o. - 10 351 kg
- Stado w rasie polskiej czarno-białej – Mirosław Stawiski – 5 565 kg mleka
- Stado w rasie białogrzbietej – Wojciech Makarewicz – 7 744 kg mleka
- Stado z najwyższym Indeksem Ekonomicznym:
Ryszard Karpiński - w rasie polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany HO .
Zbigniew Kopański - w rasie polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany RW.
- Krowa z najwyższą wydajnością - Małgorzata i Sylwester Pszczoła – 19 934 kg, PL-005387264731, po ojcu IDIOM, II laktacja.
- Stado z najkrótszym okresem międzywycieleniowym - Zbigniew Różaniecki (357 dni).
Szczegółowe wyniki na stronie: http://mlecznagala.pl/mleczne-laury/lubelskie/
Podczas laurów zorganizowano stoisko degustacyjne spółdzielni mleczarskiej SPOMLEK oraz RYKI. Sponsorami wydarzenia była firmaSamasz, Cargill, Zoetis, WWS Partner, Farmtec oraz Bank Gospodarski Żywnościowej BNP Paribas oraz Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie.
Lubelskie Mleczne Laury zamknęły cykl imprez skierowanych do najlepszych hodowców na poziomie wojewódzkim. Już w czerwcu Mleczna Gala i uhonorowanie najwybitniejszych hodowców w Polsce.