PFHBiPM
Aktualności

Krowa pyskiem doi czyli obejrzyj RW 11 w SOL!

Agnieszka Antczak | | SOL

Może zauważyli Państwo, że w SOL pojawiła się nowa zakładka? Jest to „Żywienie”. Tak, to tutaj prezentujemy dane dostępne do tej pory w RW 11. Wystarczy wejść do menu po lewej stronie, odnaleźć zakładkę „Żywienie” i… będziemy wiedzieć prawie wszystko o potrzebach naszych krów.

Przypominamy, że analizy tu zawarte są strategiczne dla oceny zdrowotności i produkcyjności naszych zwierząt.

Mało jest bardziej frustrujących rzeczy w stadzie, niż nagłe załamanie się produkcji mleka u świeżo wycielonych, wysokowydajnych krów. Zarówno sięgnięcie po analizę zagrożenia ketozą, jak ocena równowagi białkowo-energetycznej w żwaczu i zawartości mocznika w mleku pozwoli nam w porę zareagować i wprowadzić zmiany w dawce żywieniowej. Jeśli spóźnimy się z właściwym wprowadzeniem krowy w laktację, właściwie nigdy nie „odzyskamy” mleka utraconego np. w wyniku ketozy.

O jakości naszego sposobu zasuszania i rozdajania krów powie nam „bez znieczulenia” wykres i tabela prezentująca krzywe laktacji. Tu możemy sami zobaczyć, na ile jesteśmy skuteczni. Jakie mamy straty z powodu błędów popełnianych z wprowadzeniem krowy w laktację lub z powodu laktacji zbyt krótkich. Albo wręcz przeciwnie – zobaczymy, że osiągamy zyski, bo jesteśmy lepsi niż zakłada to model teoretyczny.

Zachęcamy do przeglądania „Żywienia”. W razie pytań skontaktuj się z naszymi SOL-Asystentami – tel. 22 290 00 92.