PFHBiPM
Aktualności

Krowa „długowydajna”

Ryszard Lesiakowski | | HiChB

Zachęcamy do zapoznania się z sierpniową zawartością czasopisma „Hodowla i Chów Bydła”

Wysokowydajne i długowieczne krowy są marzeniem każdego producenta mleka, ponieważ takie zwierzęta zapewniają rentowność tego kierunku produkcji. W sierpniowym wydaniu „Hodowli i Chowu Bydła” prezentujemy m.in., stado, w którym w ubiegłym roku hodowca uzyskał przeciętną wydajność życiową rzędu 49 tys. kg mleka, a wybrakowane krowy były użytkowane 6,4 lat. Wynik ten świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu stadem. Jednak zdaniem dr. hab. Krzysztofa Słoniewskiego, lepszym wskaźnikiem efektywnej produkcji białego surowca jest dzienna produkcja mleka liczona od narodzin mlecznicy (MDŻ = mleko na dzień życia). Dlaczego jest to lepszy parametr niż wydajność życiowa – autor wyjaśnia w artykule: Krowa „długowydajna”.

Polska Federacja wspiera hodowców w poprawie rentowności produkcji mleka, dostarczając stosownych narzędzi. W najnowszej publikacji naszego miesięcznika informujemy użytkowników programu SOL o nowym module „Zgłoszenia do ARiMR” oraz jak z niego korzystać. Wiele uwagi poświęcamy prezentacji laureatów regionalnych wystaw zwierząt. Natomiast w udzielonym nam wywiadzie dr inż. Sebastian Mucha z Centrum Genetycznego informuje o szansach i zagrożeniach dla polskiej hodowli bydła mlecznego oraz o wkładzie naszego kraju w europejską genetykę.

Wprawdzie lato niedługo się kończy, ale warto zapoznać się z praktycznym sposobem skutecznego schładzania  krów podczas upałów, nie angażując znacznych środków finansowych – w przyszłym roku będzie jak znalazł. „Kolumbijski eksperyment” – to tytuł artykułu o podejmowanych działaniach na rzecz ograniczenia emisji metanu przez bydło dzięki wprowadzeniu do diety zwierząt wodorostów. W zakresie codziennych problemów żywieniowych w sierpniowym wydaniu  omawiamy zastosowanie tłuszczów chronionych w bilansowaniu energii w dzienny dawkach pokarmowych dla wysokomlecznych krów. Ponadto tradycyjnie poruszamy kwestię chorób wymion oraz  prezentujemy nowe produkty.

Zachęcamy do lektury!
Redakcja „Hodowli i Chowu Bydła”