Kongres Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego i Fleckvieh
W dniach 30.08–04.09 br. w Austrii odbył się XXIV kongres światowej federacji zrzeszającej hodowców i sympatyków hodowli bydła simentalskiego w użytkowaniu mięsno-mlecznym i mięsnym z całego świata. W tym międzynarodowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z 31 krajów z Europy, obydwu Ameryk, Azji i Australii. Z naszego kraju
w kongresie wzięła udział 10 osobowa delegacja hodowców, przedstawicieli władz PFHBiPM z prezydentem Leszkiem Hądzlikiem, oraz pracowników odpowiedzialnych za realizację programu hodowlanego dla rasy simentalskiej w naszym kraju. Samo wydarzenie można podzielić na 4 odrębne bloki tematyczne:
- Obrady Walnego Zgromadzenia Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego i Fleckvieh (WSFF) i Europejskiej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego i Fleckvieh (ESF) wraz z wyborem nowych władz obydwu Federacji.
- Dwudniowy panel wykładowy składający się z 9 wystąpień dotyczących hodowli bydła simentalskiego w użytkowaniu mięsno-mlecznym i mięsnym, podpartym prezentacją rolnictwa austriackiego.
- Prezentacja stad bydła simentalskiego w obydwu użytkowościach oraz prezentacja buhajów w siedzibach 2 organizacji inseminacyjnych.
- Krajowa wystawa bydła simentalskiego w Freistadt.
Podczas kongresu wybrano nowych członków prezydium WSFF (Światowa Federacja Hodowców Bydła Simentalskiego) - Sebastian Auernig z Austrii został nowym Prezydentem, Peter Wenn /AUSTRALIA/ i Daniel Espinosa /KOLUMBIA/ zostali nowymi wiceprezydentami, a Blanka Drizhalova /CZECHY/ została mianowana nowym sekretarzem generalnym WSFF.
Sebastian Auernig został również wybrany na Prezydenta EVF (Europejskiej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego) zastępując na tym stanowisku dotychczasowego wieloletniego Prezydenta Josefa Kučerę z Czech.
W trakcie Kongresu przedstawione były liczne prezentacje dotyczące kierunku zmian w rasie simentalskiej, a także możliwość zwiedzenia rodzinnych farmach hodowlanych utrzymujących bydło tej rasy.
Ciekawym doświadczeniem były wizyty w dwóch wiodących organizacjach GENOSTAR oraz Oberösterreichische Besamungsstation GmbH zajmujących się produkcją i dystrybucją nasienia buhajów rasy Fleckvieh. Na ringu zaprezentowano czołówkę buhajów z genomową wartością hodowlaną znaną z katalogów buhajów. Poruszenie i entuzjazm widzów wzbudzały niezmiennie buhaje starsze, posiadające konwencjonalną wartość hodowlaną opartą na ocenie potomstwa a także prezentowane linie buhajów, wówczas na ringu występowali wspólnie: ojciec, syn i wnukowie. Taka sytuacja jest możliwa odkąd w większości krajów posługujemy się szacowaną wartością hodowlaną na podstawie genomu.
Kilkudniowy pobyt w Austrii kończyła 2-dniowa krajowa wystawa bydła Fleckvieh w Freistadt. W pierwszym dniu odbyła się powtórna prezentacja delegacji zagranicznych uczestniczących w minionym kongresie. Prezentowano stawki potomstwa po czołowych buhajach rasy simentalskiej, odbyła się kolejna edycja pucharu świata FleckScore oraz aukcja jałowic hodowlanych. W zależności od oszacowanej wartości hodowlanej oraz rodowodu, jałówki osiągały ceny od kilku do dwudziestu-kilku tysięcy euro. W niedzielę odbył się czempionat Austrii w grupach wiekowych jałowic i krów. Wystawę zwiedzała także grupa hodowców zrzeszonych w Mazowieckim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.