PFHBiPM
Aktualności

Komentarz PFHBiPM w sprawie memorandum ze stroną ukraińską

| Informacje

Polska jest dużym producentem mleka i jego przetworów, musi wyeksportować około 30% swojej produkcji. Z tego powodu ważne jest zarówno zdobywanie nowych rynków zbytu jak również utrzymanie dotychczasowych. W ostatnim czasie polskie wyroby mleczne są coraz mniej konkurencyjne cenowo względem towarów z Włoch, Francji czy Holandii. Największymi odbiorcami polskiego nabiału są kraje członkowskie Unii Europejskiej, ich udział w wartości eksportu, w okresie czterech miesięcy 2024 r., stanowił 68%. Udział krajów pozaunijnych w wywozie produktów mlecznych z Polski stanowił 32%.  Największy udział miały Algieria 6%, Wielka Brytania 5% i Ukraina 3%. Należy zaznaczyć, że Polska eksportuje 6-krotnie więcej artykułów mleczarskich do Ukrainy niż z niej importuje.

Ukraina obecnie ma status państwa kandydującego do bycia członkiem Unii Europejskiej. Jak wielokrotnie podkreślała strona ukraińska, Polska jest doskonałym przykładem kraju, który musiał wykonać ogrom pracy, żeby móc przystąpić do UE. Pełna integracja Ukrainy z UE potrwa pewnie wiele lat, ale nasze doświadczenia pomogą Ukrainie w dostosowaniu się do wymogów wspólnotowych, a jednocześnie poprzez współpracę chcemy uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce ze zbożem. Skoro mamy działać na wspólnym rynku, Ukraina musi spełniać unijne normy jakościowe swoich produktów.   

Współpracą w ukraińską branżą mleczarską zainteresowane są również inne kraje Europy Zachodniej, dlatego to polska branża podpisała memorandum ze względu na najbliższe sąsiedztwo, dotychczasowe działania a przede wszystkich w trosce o ochronę polskich producentów mleka. 

Więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać artykule

Spotkanie sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy