PFHBiPM
Aktualności

Kolejny sezon oceny – Twoje samice na RW Indeksy oraz najlepsze buhaje na listach TOP

| Hodowla

Istotą pracy hodowlanej jest uzyskanie potomstwa o wyższej wartości genetycznej niż jego rodzice. Żeby tego dokonać, przy wyborze zwierząt do hodowli musimy kierować się ich wartością hodowlaną, która określa wartość genów samicy i buhaja jaką przekazują swojemu potomstwu. Dlatego tak ważne jest aby poznać wartosć hodowlaną swoich samic w stadzie jak również kierować się tą informacją przy wyborze buhaja do kojarzeń.

Informacje o wartościach hodowlanych samic z danego gospodarstwa, zawarte w jednym zestawieniu, przedstawia raport RW Indeksy. Już po raz drugi hodowcy otrzymują go wraz z raportami z zakresu oceny wartości użytkowej.

Równie ważna jest informacja o wartościach hodowlanych buhajów dostępnych na rynku polskim, aby można było podejmować decyzje o wyborze nasienia buhaja świadomie i niezależnie. Dlatego to już trzeci sezon oceny wartości hodowlanej, kiedy przekazujemy hodowcom rankingi najlepszych, dostępnych na polskim rynku buhajów – TOP buhaje.

Materiał zawiera 8 tabel. Są to rankingi buhajów odpowiednio podzielone i posortowane. Rankingi dotyczą buhajów rasy PHF z podziałem na odmiany HO i RW

  1. Najlepsze buhaje odmiany czarno-białej (HO) według Indeksu Ekonomicznego;
  2. Najlepsze krajowe buhaje odmiany czarno-białej (HO) według Indeksu Ekonomicznego;
  3. Najlepsze buhaje odmiany czarno-białej (HO) według Indeksu PF;
  4. Najlepsze krajowe buhaje odmiany czarno-białej (HO) według Indeksu PF;
  5. Najlepsze buhaje odmiany czerwono-białej (RW) według Indeksu Ekonomicznego;
  6. Najlepsze krajowe buhaje odmiany czerwono-białej (RW) według Indeksu Ekonomicznego;
  7. Najlepsze buhaje odmiany czerwono-białej (RW) według Indeksu PF;
  8. Najlepsze krajowe buhaje odmiany czerwono-białej (RW) według Indeksu PF.

Kolejny raz rankingi udostępniane będą Państwu drogą elektroniczną, więc jeżeli dysponujemy adresem mailowym, to TOP buhaje hodowca otrzyma elektronicznie wraz z raportem RW Indeksy. TOP buhaje dostępne są również na stronie internetowej PFHBiPM w zakładce Hodowla pfhb.pl/hodowla/listy-buhajow/top-buhaje.