PFHBiPM
Aktualności

KE: Nowy zestaw środków dla sektora rolnego

Dorota Śmigielska | | Rynek mleka

Zaproponowana przez Komisję Europejską inicjatywa inwestycyjna plus (CRII +) w odpowiedzi na koronawirusa wprowadza wyjątkową elastyczność i uproszczenie w wykorzystaniu europejskich funduszy strukturalnych inwestycji (EFSI), w tym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Komisja proponuje zwiększenie elastyczności w wykorzystaniu instrumentów finansowych. Rolnicy i inni beneficjenci rozwoju obszarów wiejskich będą mogli skorzystać z kredytów lub gwarancji w wysokości do 200 tys. euro, na korzystnych warunkach, takich jak bardzo niskie stopy oprocentowania lub korzystne harmonogramy płatności w ramach EFRROW. Takie instrumenty finansowe zwykle muszą być powiązane z inwestycjami, ale w ramach tego nowego środka mogą one pomóc rolnikom zapewnić przepływy pieniężne na sfinansowanie kosztów lub zrekompensowanie tymczasowych strat.

Fundusze na rozwój obszarów wiejskich mogą być dodatkowo użyte do inwestowania w obiekty medyczne oraz infrastrukturę małej skali na obszarach wiejskich, jak na przykład dostosowanie placówek opieki zdrowotnej, aby mogły przyjmować rosnącą liczbę pacjentów, lub tworzenie mobilnych ośrodków zdrowotnych do przeprowadzania testów i leczenia rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

Państwa członkowskie napotykają trudności praktyczne w wypełnianiu pewnych wymogów wspólnej polityki rolnej, dlatego Komisja zamierza im pomóc przez zastosowanie szeregu konkretnych środków.

Po pierwsze, państwa członkowskie będą mogły realokować środki finansowe niewykorzystane w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich, zamiast oddawać je z powrotem do budżetu UE. Pieniądze te wciąż będą musiały być wykorzystane w ramach odpowiednich programów rozwoju obszarów wiejskich.
Po drugie, państwa członkowskie nie będą musiały zmieniać swoich umów partnerstwa zawartych w ramach funduszy ESI na okres budżetowy 2014–2020, aby zmodyfikować programy rozwoju obszarów wiejskich, co zmniejszy pewne obciążenia administracyjne dla państw członkowskich.

Po trzecie, co roku państwa członkowskie muszą przesyłać Komisji roczne sprawozdanie z wdrażania programu rozwoju obszarów wiejskich. W tych wyjątkowych okolicznościach Komisja przedłuża termin składania sprawozdań (pierwotnie 30 czerwca), aby dać organom krajowym więcej czasu na ich sporządzenie.

Oprócz środków bezpośrednio powiązanych z EFRROW w ramach inicjatywy inwestycyjnej „plus” w odpowiedzi na koronawirusa Komisja proponuje dalszą elastyczność i uproszczenie innych instrumentów wspólnej polityki rolnej (WPR).

Po pierwsze, termin składania wniosków o płatności z WPR zostanie przedłużony o miesiąc, z 15 maja do 15 czerwca 2020 r., co da rolnikom więcej czasu na wypełnienie wniosków, zarówno o płatności bezpośrednie, jak i płatności na rozwój obszarów wiejskich.

Po drugie, aby zwiększyć przepływy pieniężne dla rolników, Komisja zwiększy zaliczki płatności bezpośrednich i płatności na rozwój obszarów wiejskich. Poziom zaliczek wzrośnie z 50 do 70% w przypadku płatności bezpośrednich oraz z 75 do 85% w przypadku płatności na rozwój obszarów wiejskich. Rolnicy zaczną otrzymywać te zaliczki od 16 października 2020 r.

Ponadto, Komisja zaproponuje ograniczenie fizycznych kontroli na miejscu i zapewni większą swobodę w zakresie wymogów czasowych. Ograniczy to obciążenie administracyjne i pozwoli uniknąć niepotrzebnych opóźnień. Teraz państwa członkowskie muszą przeprowadzać kontrole, aby dopilnować, by spełnione zostały warunki kwalifikujące. W obecnych wyjątkowych okolicznościach konieczne jest jednak zminimalizowanie fizycznego kontaktu między rolnikami a inspektorami przeprowadzającymi kontrole.

Obecnie podejmowane są ostateczne działania legislacyjne w celu przyjęcia tych środków.