PFHBiPM
Aktualności

Już jest! Ocena mięsna w SOLu!

Izabela Trochimiuk | | SOL

Chociaż stad mięsnych pod oceną jest stanowczo mniej niż mlecznych, zdecydowaliśmy się na utworzenie kilku dogodności specjalnie z myślą o hodowcach bydła mięsnego. Mamy nadzieję, że kilka z nich także przypadnie do gustu hodowcom krów mlecznych. Co nowego pojawiło się w SOLu?

Pierwsze co można zauważyć, to nowa zakładka w menu bocznym programu: „Masa i pokrój”. Po kliknięciu w nią pojawia się jeden punkt dla stad mlecznych: „Rejestracja pomiarów”, a dwa dla oceny mięsnej: „Rejestracja pomiarów” oraz „Wykaz zdarzeń – ocena mięsna”. Po kliknięciu w  rejestrację pomiarów, pokazuje się standardowa lista ze zwierzętami z gospodarstwa – odpowiednie zaznaczenie jednego lub kilku z nich przenosi do formatki rejestracji pomiarów.

Wykaz zdarzeń dla oceny mięsnej umożliwia wygenerowanie listy zdarzeń zapisanych wcześniej w gospodarstwie wraz z ważeniem, dzięki czemu wszystkie najważniejsze zdarzenia zostaną zebrane w jednym miejscu.

Wraz z pojawieniem się nowej zakładki w menu, pojawiła się też nowa zakładka w karcie jałówki -krowy i buhaja/buhajka – „Pokrój”. Można tam obejrzeć wyniki za ocenę ogólną dla danego zwierzęcia posortowane według dat.

Dodatkowym atutem nowej funkcjonalności jest fakt, że nowe funkcje, które nie mają zastosowania w gospodarstwach mlecznych nie pojawią się w nich (np. ocena pokroju – ocena ogólna). I analogicznie w gospodarstwach mięsnych, nie pojawią się wszystkie analizy dotyczące próbnych udojów – o ile gospodarstwo takowych nie przeprowadza.

Zapraszamy do testów nowych funkcji, szczególnie gospodarstwa będące pod oceną mięsną.