PFHBiPM
Aktualności

Jaka przyszłość bydła rasy HF odmiany czerwono-białej?

Ryszard Lesiakowski | | Hodowla

Nie brakuje zwolenników czerwono-białych krów holsztyńsko-fryzyjskich, mimo że uzyskują niższą wydajność mleczną w porównaniu do czarno-białych mlecznic tej rasy. Jakie inne cechy mogą rekompensować niższą produkcyjność?

W początku października br. do Głogówka, woj. opolskie, zjechali hodowcy i entuzjaści czerwono-białego bydła holsztyńsko-fryzyjskiego.

– Mam przyjemność wspólnie z panią prezes Małopolskiego Centrum Biotechniki, Agnieszką Pawlak prowadzić dzisiejszą konferencję pt.: „Perspektywy rozwoju bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej” – powiedział prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku Dariusz Horodyski, otwierając obrady. Poinformował, że w zarządzanej przez siebie firmie utrzymuje się obecnie ok. 730 krów rasy PHF odmiany czerwono-białej o średniej rocznej wydajności ok. 11 tys. kg mleka. W stadzie prowadzone są intensywne prace hodowlane z wykorzystaniem biotechnik rozrodu w celu uzyskania materiału żeńskiego i męskiego o wysokiej wartości genetycznej. Ponadto w ośrodku realizowany jest także program hodowlany dla trzody chlewnej, spółka gospodaruje na powierzchni ok. 2300 ha.

W trakcie konferencji prelegenci: David Girod z Francji oraz Arjan van der Vlis z Holandii wykazali specyficzne cechy czerwono-białego bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, wpływające korzystnie na ekonomikę produkcji mleka. W porównaniu do czarno-białej populacji bydła rasy HF krowy czerwono-białe wyróżnia m.in. lepszy skład mleka, mocna konstytucja, lepsza płodność i długowieczność. W rolę tłumacza tych wystąpień wcielił się wiceprezes Małopolskiego Centrum Biotechniki, dr Jarosław Jędraszczyk. Natomiast Grażyna Białek, główny hodowca w MCB Krasne informowała o programie hodowlanym dla krów rasy PHF odmiany czerwono-białej, który realizuje prezentowana przez nią spółka inseminacyjna. Gratką dla entuzjastów czerwono-białego bydła holsztyńsko-fryzyjskiego była prezentacja najlepszych genetycznie sztuk utrzymywanych w OHZ Głogówek. Wśród nich były m.in. 4 krowy, które zakupiono jako jałówki z zagranicznych hodowli. Jest to wspólna inwestycja MCB Krasne i OHZ Głogówek.

Więcej informacji z wystąpień prelegentów na konferencji w Głogówku przedstawimy w listopadowym wydaniu Hodowli i Chowu Bydła.