Inspekcja Weterynaryjna wzmacnia działania w walce z chorobą niebieskiego języka
W związku z zagrożeniem chorobą niebieskiego języka (BT) w Polsce, Inspekcja Weterynaryjna podjęła szereg działań mających na celu ochronę populacji bydła oraz innych zwierząt wrażliwych na zakażenie. Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Jakub Kubacki, w odpowiedzi na pismo Prezydenta PFHBiPM Leszka Hądzlika, przedstawił szczegółowe informacje dotyczące podjętych kroków.
Szkolenia i edukacja
Jeszcze przed potwierdzeniem pierwszego ogniska BT w Polsce, Inspekcja Weterynaryjna zorganizowała szeroko zakrojony program szkoleniowy. Do końca października 2024 roku przeszkolono ponad 3 tysiące osób, w tym lekarzy weterynarii, hodowców, przewoźników zwierząt oraz pośredników. Materiały edukacyjne zostały udostępnione na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii oraz w trakcie wizyt weterynaryjnych w gospodarstwach.
Spotkania z branżą hodowlaną
Inspekcja Weterynaryjna zorganizowała również spotkania z przedstawicielami organizacji hodowców i producentów zwierząt, podczas których omówiono:
- Symptomy kliniczne BT,
- Metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby,
- Dostępność i zasady stosowania szczepionek,
- Zasady przemieszczania zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Reakcja na pierwsze ogniska choroby
Po potwierdzeniu pierwszego przypadku BT w Polsce, odbyły się spotkania z wojewódzkimi lekarzami weterynarii z regionów zagrożonych (woj. dolnośląskie, lubuskie, opolskie i wielkopolskie). Przekazano wytyczne dotyczące działań w przypadku podejrzenia i potwierdzenia choroby oraz procedur związanych z leczeniem, eutanazją i odszkodowaniami za uśmiercone zwierzęta.
Wsparcie dla hodowców
Dnia 13 grudnia 2024 r. Główny Lekarz Weterynarii wziął udział w spotkaniu online zorganizowanym przez Instytut Gospodarki Rolnej, podczas którego podsumowano działania Inspekcji Weterynaryjnej, przedstawiono aktualną sytuację epidemiologiczną oraz odpowiedziano na pytania hodowców.
Dalsze działania
Inspekcja Weterynaryjna na bieżąco monitoruje sytuację oraz podejmuje kolejne kroki, mające na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. Działania te obejmują nie tylko edukację i prewencję, ale również wsparcie dla hodowców w trudnych sytuacjach związanych z wystąpieniem BT.
Więcej informacji oraz materiały edukacyjne można znaleźć na stronach internetowych Inspekcji Weterynaryjnej oraz regionalnych izb rolniczych.