PFHBiPM
Aktualności

Inseminacja nasieniem buhaja o wyższej wartości indeksu

CGen | | Hodowla

Jeśli chcemy pozostawić w stadzie potomstwo po danej krowie, należy inseminować ją nasieniem buhaja o wyższej wartości indeksu.

W każdym przypadku, gdy buhaj jest gorszy od krytej nim samicy hodowca decyduje się na obniżenie potencjału swojego stada w przyszłości. Tymczasem na rynku oferowane jest nasienie, które nie zapewnia hodowcy uzyskania potomstwa lepszego niż kryta nim krowa. 

Wybierając buhaja decydujemy nie tylko o tym czy uzyskamy poprawę, ale także o ile poprawimy swoje wyniki. Im większa będzie różnica pomiędzy Indeksem Ekonomicznym (IE) samicy a IE buhaja, tym szybciej będzie wypracowywany postęp w stadzie. Zawsze warto się zastanowić, czy zyski z użytkowania córek buhaja o wyższej wartości IE nie zrekompensują z dużą nawiązką nieco wyższej ceny za jego nasienie.

Aktualną dostępność nasienia buhajów oznaczoną przez współpracujące firmy, można sprawdzać w rankingach najlepszych buhajów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej i simentalskiej na stronie: https://www.cgen.pl/indeksy/