PFHBiPM
Aktualności

Indeks cen produktów mlecznych FAO

Dorota Śmigielska | | Rynek mleka

W czerwcu wskaźnik cen żywności FAO wynosił średnio 154,2 punktu, co oznacza spadek o 2,3% (3,7 punktu) od maja. Był to trzeci z rzędu spadek, choć jest on nadal o 23,1% wyższy od jego wartości z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Spadek w czerwcu odzwierciedla spadki światowych cen olejów roślinnych, zbóż i cukru, natomiast wzrost ceny nabiału i mięsa.

Indeks cen produktów mlecznych FAO, po spadku odnotowanym w maju, w czerwcu zanotował kolejny wzrost. W czerwcu wskaźnik ten wyniósł średnio 149,8 punktu i był o 5,9% wyższy niż w maju 2022 oraz o 29,9% wyższy niż w czerwcu ubiegłego roku.

Podwyższenie indeksu cen produktów mlecznych było następstwem wzrostu notowań wszystkich reprezentowanych artykułów mleczarskich. Największe podwyżki odnotowano w przypadku cen sera, co wiązało się ze zwiększonym globalnym popytem na ten produkt, z powodu na spodziewaną mniejszą podaż surowca w Europie, spowodowaną falą upałów. Dodatkowo na wzrost wskaźnika wpływały niskie zapasy odtłuszczonego mleka w proszku oraz wzrost cen masła z powodu dużego popytu wewnątrzunijnego.