ICAR - Federacja z prestiżowym certyfikatem
ICAR – International Committee for Animal Recording czyli Międzynarodowy Komitet ds. kontroli użytkowości zwierząt – jest międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest promowanie rozwoju i poprawy identyfikacji zwierząt, doskonalenie działań związanych z rejestrowaniem wyników i oceną w produkcji zwierząt gospodarskich.
Zasady i standardy dotyczące identyfikacji zwierząt, rejestracji ich pochodzenia, rejestrowania ich wyników oraz ich oceny genetycznej i publikowanie tych wyników, a ponadto określenie cech systemów produkcyjnych i ich wpływu na zdrowie zwierząt, opiekę, produktywność, bezpieczeństwo żywności i środowisko ICAR przedstawia w postaci zbioru zaleceń i wytycznych, które organizacje członkowskie zobowiązują się respektować i wprowadzać w swoim działaniu.
ICAR obecnie ma 115 członków z 57 krajów. Dzięki ciągłemu doskonaleniu systemów produkcji zwierzęcej, ICAR stara się pomóc swoim członkom w osiągnięciu i utrzymaniu konkurencyjności, aby mogli oni świadczyć odpowiednie usługi dla swoich klientów (przede wszystkim rolników, a ostatecznie konsumentów). Działania ICAR koncentrują się na przełomowych innowacjach, ułatwianiu dostępu do badań, zastosowaniu nowych technologii, międzynarodowej wymianie wiedzy i współpracy w kluczowych aspektach hodowli zwierząt gospodarskich, co uwzględniania się w opracowanych wytycznych i ofercie usług.
Historycznie rzecz biorąc jako pierwszy w ramach ICAR powstał w 1951 roku międzynarodowy europejski zespół zajmujący się kontrolą użytkowości mlecznej. Siedziba ICAR znajduje się w Rzymie. Na co dzień ICAR zajmuje się certyfikacją usług świadczonych przez organizacje do niego należące, organizuje seminaria i warsztaty dotyczące identyfikacji zwierząt gospodarskich, kontroli ich użytkowości i oceny genetycznej oraz zarządzania danymi w gospodarstwach i na fermach. W ramach ICAR działa 21 tematycznych grup roboczych i powoływane są eksperckie grupy zadaniowe. W strukturze organizacyjnej ICAR wyróżnia się cztery stałe podkomitety:
- podkomitet ds. identyfikacji zwierząt;
- podkomitet ds. urządzeń pomiarowych, rejestrujących i próbkujących;
- podkomitet ds. analiz laboratoryjnych mleka;
- INTERBULL – podkomitet ds. oceny genetycznej buhajów.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka jest członkiem ICAR od 2007 roku. PFHBiPM posiada od 2010 roku Certyfikat Jakości ICAR, stopniowo uzupełniany o kolejne obszary działalności, w chwili obecnej obejmujący identyfikację i system oceny wartości użytkowej bydła mlecznego, laboratoria analiz składu chemicznego mleka, przetwarzanie danych z kontroli użytkowości, system oceny typu i budowy oraz prowadzenie ksiąg dla bydła hodowlanego ras mlecznych. Pozytywna opinia audytora ICAR daje naszej organizacji możliwość posługiwania się tym prestiżowym certyfikatem do 1 czerwca 2021 roku.