PFHBiPM
Aktualności

Hodowcy z Mlekpolu szkolą się pod okiem naszych doradców

Marlena Zaremba | | Ocena wartości użytkowej

To pierwsze takie przedsięwzięcie na Podlasiu. SM Mlekpol i PFHBiPM łączą siły mając na jeden wspólny cel – produkcję mleka najwyższej jakości. 15 grudnia hodowcy z powiatu sejneńskiego odwiedzili gospodarstwo Elżbiety i Roberta Chmielewskich w Tauroszyszkach, gdzie odbyły się warsztaty szkoleniowe. Była to świetna okazja do poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń.

Spotkanie rozpoczęli Adam Kamiński dyrektor Regionu Oceny Wschód PFHBiPM wspólnie z dyrektorem Zakładu SM Mlekpol w Suwałkach – Krzysztofem Ostrowskim i hodowcą Robertem Chmielewskim.

Tematem przewodnim warsztatów było mastitis. Nasi doradcy przekonywali, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sylwia Mucharska omówiła właściwą rutynę doju, a przedstawiciele CID Lines podpowiedzieli jakie środki warto stosować, aby zachować właściwą higienę doju. Mariusz Idźkowski zajął się dobrostanem zwierząt, zaś Anna Jatkowska dokonała analizy żywieniowej, podczas której poszły w ruch sita paszowe i kałowe. Zaprezentowano także szereg rozwiązań zastosowanych w gospodarstwie państwa Chmielewskich. Taka praktyczna forma szkolenia, spotkała się z wielki zainteresowaniem i sprzyjała zadawaniu pytań oraz wymianie doświadczeń wśród hodowców.

Na polskim "biegunie zimna" panowała wbrew pozorom ciepła atmosfera, a to za sprawą gościnnych gospodarzy Regionu. Dziękujemy za inspirujące spotkanie.