PFHBiPM
Aktualności

Higiena doju i dobrostan na bis

Rafał Sieradzki | | OZHB w Koszalinie

Wychodząc naprzeciw potrzebom na wiedzę w temacie higieny doju, dobrostanu i somatyce w mleku Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Okręgowy Związek Hodowców Bydła w Koszalinie oraz firma Acrylmed zorganizowali kolejne warsztaty dla hodowców bydła mlecznego.

Tym razem stacją docelową było gospodarstwo państwa Mileny i Marcina Gałków w Malechowie. Ferma, którą odwiedzili goście, to cały czas rozwijające się gospodarstwo, które daje przykład rolnikom Zachodniego Pomorza, że warto inwestować w hodowlę bydła mlecznego i produkcję mleka. Przecież jeszcze dwa lata temu, pani Milena wraz z mężem utrzymywali krowy w niedużej oborze i doili systemem bańkowym. Dzisiaj, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stanęła nowoczesna obora z obszerną i skomputeryzowaną halą udojową.

Tak rewolucyjna zmiana była dla gospodarzy szkolenia ogromnym wyzwaniem, wspominała pani Milena witając przybyłych hodowców w pomieszczeniu nad oborą, które zostało zaadaptowane na salę wykładową. To właśnie tutaj, hodowcy dowiedzieli się, od właścicieli gospodarstwa, że tak diametralna zmiana systemu utrzymania krów była ogromnym przeżyciem nie tylko dla hodowców, ale również, a może przede wszystkim, dla krów. Jednak ten trudny etap mają już za sobą.

Na dzień dzisiejszy młode stado liczące około 70 sztuk i które z konieczności musiało być uzupełniane poprzez zakup materiału hodowlanego z zewnątrz, docelowo będzie jeszcze powiększane. Patrząc na uśmiechnięte twarze gospodarzy oraz na zadowolone pyski krów pozytywna symbioza hodowcy i zwierzęcia stała się faktem.

Tradycyjnie podczas warsztatów skorzystaliśmy z wiedzy pracowników Federacji Pauliny Antolak, doradcy zootechnicznego i Dariusza Ochmańskiego, inspektora opiekującego się fermą. Oboje przeprowadzili część teoretyczną i praktyczną szkolenia.

Do organizacji warsztatów włączyła się również firma Acrylmed produkująca m.in. środki do higieny doju, a którą na spotkaniu reprezentował Roman Afiniec, regionalny doradca techniczno-handlowy. Hodowcy mogli zapoznać się z szeroką ofertą usług Federacji i firmy Acrylmed.

Po zajęciach praktycznych i zwiedzeniu obiektów inwentarskich goście zakończyli wizytę pysznym żurkiem z pajdą chleba z miejscowej restauracji „Pod Dębami”.

To kolejne warsztaty szkoleniowe, które przyniosły wiele korzyści lokalnym hodowcom. Wracając z pracowicie spędzonego dnia, do domu, przypomniała mi się sentencja, która widnieje nad wejściem jednego z koszalińskich przedszkoli: „Mądrość, to suma doświadczeń”. Myślę, że właśnie zdobywania wiedzy i doświadczeń między innymi z naszych szkoleń należy życzyć wszystkim hodowcom bydła mlecznego. Wiedzy nigdy za dużo! A jak mówił dawno temu jeden z moich kolegów inseminatorów „Nie wstydź się pytać jeśli nie wiesz, pytając się będziesz raz się wstydził, że nie wiesz, a jak nie zapytasz, będziesz się wstydził, że nie wiesz całe życie”.

Zatem, do zobaczenia na kolejnych warsztatach!
Dyrektor Biura OZHB Rafał Sieradzki