PFHBiPM
Aktualności

Gdzie udostępniane są wyniki oceny genomowej samic rasy PHF

Anna Siekierska | | Hodowla

Hodowcy genotypujący jałówki i krowy rasy PHF w należącym do PFHBiPM Laboratorium Genetyki Bydła są informowani o wynikach genomowej oceny wartości hodowlanych każdorazowo po wykonaniu obliczeń przez Instytut Zootechniki – PIB w Balicach, który jest odpowiedzialny za szacowanie wartości hodowlanej bydła mlecznego. Obecnie genomowa wartość hodowlana jest szacowana 6 razy w roku. Wyniki oceny wartości hodowlanej samic są dostępne tylko dla właścicieli zwierząt lub podmiotów, którym właściciele zwierząt zlecili genotypowanie i ocenę wartości hodowlanych. W tym znaczeniu wyniki nie są „publikowane”, tylko są prywatne. Przyjęta jest zasada, że kto opłaca wykonanie oszacowań – temu są udostępniane wyniki.

Gdzie Hodowca może zapoznać się z tymi wynikami?

1. Na stronie internetowej www.ocenagenomowa_krowy.izoo.krakow.pl po zalogowaniu się nazwiskiem lub nazwą gospodarstwa i otrzymaniu unikatowego hasła dostępu można przeanalizować oceny wszystkich samic, jakie zostały ocenione z danego gospodarstwa. Hasła dostępu przekazują doradcy ds. hodowli PFHBiPM tym hodowcom, u których pobierali materiał biologiczny do badań. Warto je sobie zapisać, bo takie samo hasło będzie otwierać stronę przy kolejnych sezonach oceny. Hodowca ma wybór: może analizować odrębnie wyniki nowo ocenionych sztuk lub wyniki wszystkich zwierząt ocenionych z jego obory, zaktualizowane do bieżącego sezonu wyceny. Udając się na wskazaną stronę należy korzystać z przeglądarki FireFox lub Chrome, bo najpopularniejsza przeglądarka Internet Explorer nie działa w tym wypadku poprawnie. Od oceny dodatkowej 2020 (luty 2020) Instytut Zootechniki ma zamiar wdrożyć nową stronę do przeglądania wyników ocen genomowych www.crs.izoo.krakow.pl . Będziemy o tym Państwa informować.

2. Centrum Genetyczne PFHBiPM od sezonu 2019.3 udostępniło dla Hodowców genotypujących swoje zwierzęta w Laboratorium Genetyki Bydła w Parzniewie nowe, niezwykle przydatne narzędzie nazwane „Podsumowanie genotypowania”. Będzie ono cały czas udoskonalane, żeby zawarte w nim informacje o samicach były jak najbardziej użyteczne dla hodowców. Warto zauważyć, że po raz pierwszy w Polsce zgenotypowane samice mają informację o wartości indeksu ekonomicznego.  W grudniu 2019 r. każdy nasz klient otrzymał następujące powiadomienie i  instrukcję jak korzystać z „Podsumowania genotypowania:

„Uprzejmie informuję, że w związku z wykonywaniem genotypowania w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, otrzymują Państwo bezpłatny dostęp do podsumowania genotypowania. W ramach tego nowego narzędzia tworzony jest ranking wyników genotypowania sztuk z Państwa obory wyrażonych w wartościach Indeksu Ekonomicznego (IE). Jest to nowa usługa dostępna od sezonu oceny 2019.3.Podsumowanie genotypowania dostępne jest przez stronę internetową. Link prowadzący do niego znajduje się na stronie internetowej cgen.pl/indeksy w sekcji ‘Podsumowanie genotypowania’.W pierwszej kolejności należy ustawić indywidualne hasło dostępu. W tym celu proszę kliknąć w przycisk „logowanie” na górnej belce strony, a następnie wybrać „Nie pamiętasz hasła?”. Wówczas pojawi się panel do resetowania hasła dostępu. Należy wpisać własny adres e-mail i kliknąć „Wyślij email”. Na podany adres e-mail dotrze wiadomość, za pomocą której będzie można ustawić indywidualne hasło dostępu. Wiadomość pojawi się w ciągu 24 godzin. Od tego momentu logowanie będzie możliwe przez wpisywanie adresu e-mail oraz ustawionego hasła. Po zalogowaniu należy przejść do sekcji “Samice” i kliknąć zakładkę “Podsumowanie genotypowania”. Zapraszamy do zapoznania się z szerszymi informacjami na stronie cgen.pl/indeksy/objaśnienia w zakładce “podsumowanie genotypowania”.

3. Hodowcy korzystający z portalu Stado on-line SOL mogą zapoznać się z wynikami oceny genomowej w zakładce dotyczącej hodowli.

4. Komputerowy program do kojarzeń DoKo podczas wykonywania doborów buhajów do poszczególnych samic wykorzystuje wyniki genomowej oceny wartości hodowlanych poszczególnych sztuk.

5. Zamawiając w Regionie Oceny raport wynikowy RW-7 „Wyniki oceny wartości hodowlanej krów”. PFHBiPM aktualnie pracuje nad bardziej przyjazną formą graficzną raportu, aby korzystanie z niego było dla Hodowców łatwiejsze niż dotychczas. Już wkrótce każdy Hodowca otrzyma gratis nowy raport „wyniki oceny wartości hodowlanej” dla swojego stada, aby zapoznać się z nim i podjąć decyzję o regularnym zamawianiu tego zestawienia.