PFHBiPM
Aktualności

Europejski Czempionat Bydła Holsztyńskiego 2022

| Hodowla

W dniach 22 - 27 listopada 2022 roku w Weronie we Włoszech odbędzie się Europejski Czempionat Czarno‑Białego i Czerwono-Białego Bydła Holsztyńskiego. Czempionat ten jest najbardziej prestiżową europejską wystawą krów holsztyńskich, która odbywa się co trzy lata w jednym z krajów członkowskich Europejskiej Konfederacji Bydła Holsztyńskiego (EHRC).

Organizację Europejskiego Czempionatu w 2022 roku, EHRC przyznało włoskiemu stowarzyszeniu hodowców ANAFIBJ, które po 12 latach ponownie będzie gospodarzem tego wydarzenia (w 2010 roku zawody odbyły się w Cremonie). Centrum wystawowe „Veronafiere Exhibition Centre” w Weronie będzie areną konkursową, na której będą przyznawane tytuły czempionów Europy. Jest to miejsce , gdzie corocznie odbywa się międzynarodowy pokaz „Fierracavalli” poświęcony koniom i jeździectwu na którym można podziwiać ponad 3000 koni.

Podobnie jak w poprzednich edycjach wystawie towarzyszyć będzie konkurs młodych hodowców, obejmujący dwie konkurencje: strzyżenie i oprowadzanie bydła.

Komitet EHRC zwraca szczególną uwagę na aspekty zdrowotne, zwłaszcza w odniesieniu do IBR i choroby niebieskiego języka aby zmniejszyć ryzyko zakażenia zwierząt podczas wystawy. Wymagania zdrowotne dotyczące IBR jakie muszą spełnić gospodarstwa pochodzenia zwierząt kwalifikujących się do udziału w wydarzeniu są określone w przepisach UE i zależą od statusu zdrowotnego państwa w którym zlokalizowane jest gospodarstwo. Wymogi gospodarstw dotyczą odpowiednio krajów urzędowo wolnych od IBR, krajów z zatwierdzonymi na poziomie UE planami zwalczania IBR oraz z krajów, które nie są wolne od IBR (obowiązek kwarantanny, wymagane badania). Dodatkowo Stowarzyszenie ANAFIBJ wspólnie z włoskimi służbami weterynaryjnymi opracowało dokument dotyczący oceny ryzyka zdrowotnego i plan zarządzania przeciwko IBR podczas czempionatu. Ocena ryzyka dotyczy trzech konkretnych momentów – przybyłe zwierzęta są zakażone latentnie, zakażenie nastąpiło podczas ekspozycji zwierząt w Weronie oraz wywozu zainfekowanych zwierząt z wystawy. W/w dokument powinien być zaakceptowany przez służby weterynaryjne krajów potencjalnie zainteresowanych uczestnictwem w Czempionacie Europy.

Z uwagi na restrykcyjne wymagania weterynaryjne oraz wysokie koszty, które hodowcy muszą sami ponosić w związku z przygotowaniem, transportem, a także pobytem krów na wystawie, polskie zwierzęta nie zostały zaprezentowane w dwóch ostatnich edycjach konkursu.

W najbliższym czasie kraje członkowskie EHRC podejmą decyzję o uczestnictwie i zaprezentowaniu swoich krów w konkursie, wówczas poznamy listę krajów zamierzających wziąć udział w przyszłorocznym Czempionacie. Będzie to bardzo istotne, ponieważ jednym z warunków, które mogą decydować o tym, czy Mistrzostwa Europy się odbędą będzie udział wystarczającej liczby krajów prezentujących swoje krowy.