PFHBiPM
Aktualności

Dotacje - obszar F (w ramach „Modernizacja Gospodarstw Rolnych)

| Informacje

Uwaga
Występowanie o premię dla Młodego Rolnika nie  uniemożliwia sięgnięcia po dopłaty w ramach tzw. obszaru F -
 Zielone źródła energii
(obszar wsparcia dotyczy fotowoltaiki i pomp ciepła)
Pomoc przyznawana jest jako zwrot kosztów.

Dla Młodego Rolnika -  do  60% poniesionych na realizację ww. inwestycji, (zwykły rolnik – do 50 %) i nie mniej niż 30 % kosztów kwalifikowalnych

Limit pomocy – 150 tys. zł

Minimalny próg wartości operacji (minimalna wysokość kosztów kwalifikowalnych) – 15 tys. zł

Na potrzeby złożenia wniosku na wsparcie inwestycji w Zieloną Energię  Młody Rolnik musi spełniać warunki:

 - ukończył 18 lat, ale nie przekroczył 40 roku życia

 - rozpoczął działalność rolniczą nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku (rozpoczął działalność = kierował gospodarstwem rolnym, czyli podejmował decyzje na własny rachunek i we własnym imieniu, oraz ponosił koszty i czerpał korzyści w związku z prowadzeniem tej działalności)

 - posiada w co najmniej wykształcenie zasadnicze branżowe


Warunki uzyskania wsparcia:

  • Należy posiadać gospodarstwo rolne – minimum 1 ha użytków rolnych, czyli gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami, gruntów pod rowami, nieruchomości służącej do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
  • Trzeba prowadzić działalność rolniczą i to udokumentować; w przypadku, gdy podmiot  - osoba fizyczna - występujący o dotację prowadzi działalność dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o wsparcie, jest zobowiązany przedstawić fakturę VAT albo fakturę VAT RR, albo wydruk paragonu fiskalnego, albo dokumentację podatkową podatku dochodowego od osób fizycznych,   dokumentujące przychód ze sprzedaży produktów wytworzonych w wysokości 5 tysięcy zł. Jeśli działalność rolnicza jest prowadzona krócej niż 12 miesięcy – nie trzeba udowadniać takiej sprzedaży.
  • Rolnik musi być wpisany do  Ewidencji Producentów i posiadać numer identyfikacyjny producenta
  • Nie obowiązuje limit powierzchni gospodarstwa (do 300 ha gruntów ornych), ani minimalna wielkość ekonomiczna gospodarstwa, ani wzrost wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA), co odróżnia finansowanie obszaru F od A, D i E

Warunki dla realizowanej operacji

  • Inwestycja musi obejmować zakup paneli łącznie z magazynem energii. Nie można występować na przykład o dotację do magazynu energii, posiadając już wcześniej zakupioną instalację fotowoltaiczną. Panele mogą być montowane na budynkach, o ile dachy nie są pokryte azbestem, oraz na gruntach rolnych zabudowanych. Wymagany jest projekt instalacji urządzeń, sporządzony przez uprawnione do tego firmy.
  • Inwestycja musi być uzasadniona ekonomicznie  - ma być proporcjonalna do zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie, ale nie przekroczyć mocy 50 kW, w tym na potrzeby budynku mieszkalnego można przeznaczyć do 10 kW, o ile wartość ta nie przekracza 20% całkowitej mocy zainstalowanych urządzeń do wytworzenia energii. Energia wyprodukowana w gospodarstwie może być wykorzystana wyłącznie na potrzeby gospodarstwa – nie będzie można przyłączać się do sieci energetycznych.
  • Inwestycja nie może być finansowana z udziałem innych środków publicznych – nie można jej współfinansować na przykład z kredytów preferencyjne itp.
  • Nie można rozpocząć inwestycji przed złożeniem wniosku o uzyskanie pomocy.
  • Pomoc zostanie przyznana, jeśli inwestycja będzie realizowana bez podziału na etapy, a wniosek o płatność końcową wraz z  wykonaniem zakresu rzeczowego, zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie kosztów kwalifikowalnych zostaną złożone przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy i nie później niż do 30.06.2025.
  • Inwestycja spełnia warunki prawne wynikające z przepisów prawa – np., ustawa o OZE, Prawo Energetyczne, Prawo budowlane.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące  wsparcia w obszarze F (zielona energia) znaleźć można w poniższej broszurze

Broszura zielona energia