PFHBiPM
Aktualności

Dolnośląscy producenci w niemieckich gospodarstwach

Wanda Stoczkowska | | RZHBiPM we Wrocławiu

W dniach 24–27 października br. członkowie Regionalnego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka we Wrocławiu wzięli udział w wycieczce do Bawarii i Frankonii, której głównym celem było odwiedzenie kilku gospodarstw.

Odwiedziliśmy gospodarstwo rodziny Popp w Zell im Fichtelgebirge liczące 400 krów oraz gospodarstwo Bernhard Böhm w Altmannstein liczące 140 krów. Mieliśmy więc możliwość porównania naszych rodzimych gospodarstw z gospodarstwami niemieckimi oraz wymienić doświadczenia.

Przy okazji hodowcy zwiedzili:

  • Regensburg (Ratyzbona) – średniowieczne miasto leżące nad Dunajem, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO,
  • Bamberg – urokliwe miasto cesarzy i biskupów z ponad 1000-letnią historią,
  • Bayreuth – miasto Ryszarda Wagnera ze znakomicie zachowanym barokowym teatrem wpisanym na listę UNESCO.

Wszyscy uczestnicy przywieźli ze sobą miłe wrażenia – nawet pogoda dopisała.

To już kolejna wycieczka organizowana przez Związek. Członkowie Związku byli wcześniej w Finlandii na Wyspach Alandzkich, na naszych rodzimych Mazurach, gdzie między innymi zwiedzali nowoczesne obory, wyposażone w roboty oraz w Cremonie na wystawie bydła holsztyńsko-fryzyjskiego.

Wszystkie wycieczki były bardzo udane i – zgodnie z wolą hodowców – zamierzamy nadal organizować i dofinansowywać z funduszy związkowych wyjazdy, służące podnoszeniu wiedzy o produkcji mleka i hodowli bydła.

Tym razem udało nam się pozyskać kilku sponsorów – firmy CARGILL, KEMIN, ZINPRO, ABS – więc koszty wycieczki dla Związku i dla hodowców były zdecydowanie mniejsze.

Korzystając z okazji chcielibyśmy również bardzo serdecznie podziękować pani Annie Siekierskiej, której starania spowodowały, że mogliśmy bez problemów wejść do kliku bawarskich gospodarstw.