PFHBiPM
Aktualności

Dlaczego bydło ma rogi a jeleniowate poroże?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Zima to okres poszukiwań tzw. zrzutów, czyli porzuconych przez samca jeleniowatych poroże. Amatorzy leśnych wypraw szukają skarbu w postaci bogato rozgałęzionych jelenich tyk lub szerokich rosoch łosi. Jak to wygląda u bydła? Dlaczego ich wytwory czaszkowe nie mogą być tak majestatyczne jak u jelenia?

Rogi i poroża mogą wyglądać podobnie, ale różnią się kilkoma cechami. Po pierwsze materiałem, z którego powstały, po drugie procesem, w czasie którego powstały.

Poroże jest zbudowane z tkanki kostnej i co roku jest zrzucane, a później ponownie nasadzane. Rana, która powstała w trakcie zrzucania poroża, szybko zarasta pokrytą delikatnymi włoskami i bogato unaczynioną skórą. Naczynia krwionośne przynoszą substancje odżywcze, dzięki czemu dość szybko rośnie nowe poroże, całkowicie pokryte skórą, tzw. scypułem. Poroże zwykle jest rozgałęzione, a liczba odnóg wzrasta na ogół wraz z wiekiem zwierzęcia

Rogi natomiast zbudowane są z keratyny (tak jak pazury, paznokcie i włosy), która tworzy rogowe pochwy otaczające wyrostki kostne czaszki, zwane możdżeniami. Rosną przez całe życie właściciela i nie ulegają wymianie. Rogi są często łukowato wygięte lub spiralnie skręcone, ale prawie nigdy nie bywają rozgałęzione.

Źródło: https://apoczywaj.pl/rozmaitosci/poroze-czy-rogi