PFHBiPM
Aktualności

Czy Twoje cielęta mają uznane pochodzenie?

Joanna Kwaśniewska | | SOL

Wielu hodowców korzysta z usług inseminatora, który robi inseminacje oraz rejestruje te pokrycia w systemie SYMLEK. Ci, którzy wykonują zabiegi samodzielnie, również je rejestrują (w SOLu można to szybko zrobić za pomocą modułu INSEMINATOR, więcej informacji tutaj: https://www.stadoonline.pl/index.php/modul-inseminator/). Czasami zdarza się, że z różnych przyczyn brakuje danych o przeprowadzonym pokryciu inseminacyjnym w systemie i cielę pozostaje bez uznanego pochodzenia. Jak temu zapobiec?

Z pomocą przychodzi Stado Online:

  1. Zapisuj w programie wszystkie pokrycia, które wykonał w Twoim gospodarstwie inseminator. Nie musisz mieć włączonego modułu INSEMINATOR, wystarczy, że podasz do SOLa datę oraz buhaja. Program nada temu pokryciu status „własne” (oznaczane skrótem WLA). Oznacza to, że te pokrycie nie jest przesyłane do SYMLEKu.
  2. Do zapisanego pokrycia SOL wylicza termin obserwacji następnej rui i może przypomnieć Ci o nim również SMSem!
  3. Jeżeli inseminator zarejestruje ten zabieg w SYMLEKu, to z tego systemu zostanie on przesłany do SOLa. W tym momencie inseminacja, którą wpisaliśmy, zostaje potwierdzona i otrzymuje status oznaczany skrótem „PTW”.
  4. Jeżeli przez długi czas pokrycie, które sami wpisaliśmy „wisi” bez potwierdzenia, pojawia się na wykazie POKRYCIA NIEPOTWIERDZONE. Wykaz ten znajduje się w zakładce ROZRÓD w SOLu. Wystarczy przejrzeć tę listę, aby zobaczyć, które pokrycia powinny trafić do systemu SYMLEK.

Jeżeli chcesz zostać użytkownikiem SOLa, kliknij tutaj:

www.stadoonline.pl/index.php/rejestracja