PFHBiPM
Aktualności

Ćwierć wieku hodowców bydła - msza dziękczynna i intencyjna

Mateusz Uciński | | Informacje

Rok 2020 jest dla Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka czasem szczególnym i wyjątkowym. Dokładnie 25 lat temu, wiosną 1995 r. odbył się w Warszawie Zjazd Założycielski naszej organizacji w którym uczestniczyło 149 delegatów, reprezentujących różne formy własnościowe gospodarstw – od rolników indywidualnych, przez spółdzielnie dzierżawców, po Spółki Skarbu Państwa.

14 maja br. o godzinie 12.00 zostanie odprawiona msza w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, której intencją będzie pomyślność hodowców bydła mlecznego i producentów mleka, zdrowie hodowców, pracowników i ich rodzin. Liturgia będzie również okazją do tego, żeby pomodlić się o sprzyjającą aurę dla rolników, m.in. o deszcz. Nabożeństwo odprawiane w Świątyni Opatrzności Bożej będzie transmitowane na stronie internetowej Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka: www.pfhb.pl

25 lat temu środowisko hodowlane skonsolidowało się w obliczu kryzysu pierwszych lat po transformacji ustrojowej i spadającej opłacalności produkcji mleka i utrzymywania zwierząt.

Podczas pierwszego Zjazdu Założycielskiego PFHBiPM, debatowano przede wszystkim nad statutem nowo powstałego stowarzyszenia, a także ustalano strategię  działania na kolejne lata. Polska Federacja powstała jako organizacja dobrowolna, niezależna, samorządna i apolityczna, skupiająca regionalne i rasowe związki hodowców bydła i producentów mleka, reprezentująca jej członków i broniąca ich praw. Pierwszym prezydentem PFHBiPM został Krzysztof Banach. Obecny na Zjeździe, ówczesny wiceminister rolnictwa Jerzy J. Pilarczyk wyraził nadzieję, iż powołanie tej organizacji, to pierwszy krok do uspołecznienia polskiej hodowli.

Od tamtych wydarzeń minęło ćwierć wieku. Przez ten czas rodzima hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka stały się marką rozpoznawalną na całym świecie. Jako firma, PFHBiPM, stała się jedną z najbardziej liczących się tego typu organizacji w Europie, dysponując ogromną wiedzą i bogatym wachlarzem usług skierowanych do hodowców. Zyskała szacunek i zaufanie, stając się odpowiedzialnym partnerem w branży mleczarskiej i w środowisku naukowym. Drugiej takiej w Polsce nadaremno można szukać. Nieustanny rozwój i dostosowywanie się do potrzeb hodowców pozwala realizować jej zamierzone cele, a także stale wzbogacać i usprawniać rodzimą pracę hodowlaną.