PFHBiPM
Aktualności

Coraz bliżej ograniczenia stosowania antybiotyków

Stanek Sławomir | | Sławomir Stanek

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców i zmieniającym się przepisom weterynaryjnym w dniach 28–29 lutego br. w miejscowości Bronisławów odbyła się po raz siódmy Konferencja „Stopmastitis.pl”. Uczestnikami spotkania byli m.in. doradcy zootechniczni z PFHBiPM.

28 stycznia 2022 roku zmienia się prawo, które ograniczy swobodne stosowanie antybiotyków. Podczas dwudniowej konferencji lekarze weterynarii, hodowcy i naukowcy dyskutowali nad metodami zmniejszenia stosowania antybiotyków w profilaktyce i leczeniu zapaleń wymienia.

Dobrą metodą aby osiągnąć zadowalające wyniki jest wprowadzanie w gospodarstwie procedur i planów działania, o których przekonywała Stieneke Ijdema – hodowczyni prowadząca gospodarstwo w Danii. Najlepsze efekty są osiągane, kiedy podczas opracowywania planu działania współpracują jednocześnie: hodowca, lekarz weterynarii, doradca i bank.

Lekarze weterynarii podkreślali, że w ich codziennej pracy bardzo dużą rolę odgrywa gromadzenie jak największej ilości danych o leczonych zwierzętach. Pomaga to w postawieniu prawidłowej diagnozy i ocenie wprowadzonych terapii w stadzie.

Federacja jest doskonałym partnerem w realizacji powyższych planów ponieważ systematycznie dostarcza wiarygodne informacje o stadzie, które mogą być używane w pracy lekarza weterynarii. Dodatkowo posiada narzędzie pomocne w pracy hodowcy i weterynarza – mowa tu o programie SOL.

Podczas spotkania, hodowcy otrzymali materiały PFHBiPM dotyczące mastitis. Wykładowcy podkreślali, że w swojej codziennej pracy korzystają z wyników oceny oraz danych zawartych w raportach wynikowych w celu zapobiegania chorobom oraz prowadzenia szeroko pojętej profilaktyki, która jak wiadomo jest znacznie tańsza, niż późniejsze leczenie.