PFHBiPM
Aktualności

Brexit – co po 1 stycznia 2021?

Dorota Śmigielska | | Rynek mleka

Od 1 stycznia 2021 roku kończy się okres przejściowy w relacjach z Wielką Brytanią, co oznacza, że wymiana handlowa będzie się odbywała na takich zasadach jak z pozostałymi krajami trzecimi. Jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz ponieważ do tej pory nie osiągnięto porozumienia.

Warto zaznaczyć, że Wielka Brytania jest drugim, zaraz po Niemczech, partnerem handlowym dla Polski. W okresie siedmiu miesięcy bieżącego roku, wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom 1,9 mld EUR, co oznacza wzrost o 6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Polska administracja od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjne na temat brexitu, które adresowane są do przedsiębiorców i mają im ułatwić odnalezienie się w nowych warunkach współpracy. Bardzo ważne jest, aby pomimo trudności spowodowanych brakiem porozumienia między Wielką Brytanią, a Unią Europejską utrzymać jak największą płynność w wymianie handlowej.

Zmiany w zasadach współpracy będą wprowadzane stopniowo przez 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne. Zmienione zostaną również zasady dotyczące zwierząt towarzyszących, a także wymiany handlowej produktami pochodzenia roślinnego. W przypadku obrotu produktami pochodzenia roślinnego od 1 kwietnia 2021 roku będą pobierane opłaty. Po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.

Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podkreślił, że importowane produkty, które będą ujęte w wykazie znajdującym się w rozporządzeniu Ministra będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej. Importer będzie musiał złożyć wniosek o kontrolę jakości handlowej, do właściwego inspektoratu wojewódzkiego i dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku produkty będą dopuszczone do obrotu.

Wymiana handlowa produktami ekologicznymi będzie się odbywała bez zmian do końca 2021 roku, natomiast produkty posiadające unijne oznakowanie geograficzne nie będą już miały ochrony unijnej.