PFHBiPM
Aktualności

Brazylijski festiwal pod znakiem byka

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

W ostatni weekend czerwca w mieście Parintins odbywa się największy w Amazonii festiwal. Jego bohaterami są dwa byki: Caprichoso (niebieski) i Garantido (czerwony), które toczą ze sobą alegoryczny pojedynek. Bój odbywa się na specjalnie stworzonej arenie, zwanej bumbodromem (Bumbódromo), która wypełnia się po brzegi kibicami obydwu zwierząt. Wydarzeniu towarzyszą indiańskie legendy i postacie.

Pojedynek pomiędzy bykami nie jest dosłowny – zwierzęta nie walczą ze sobą na arenie. Mierzą się ze sobą w sposób symboliczny. Każdy byk przez 2,5 godziny występuje wraz ze swoim orszakiem, prezentując motyw przewodni, muzykę, postacie inspirowane amazońską kulturą. W spektaklu każdego byka można podziwiać baśniowe platformy, podobnie jak na karnawale w Rio de Janeiro. W sumie podczas całego show, specjalna komisja ocenia 21 elementów. W wyniku podsumowania wszystkich ocen, poznajemy byka-zwycięzcę całej rywalizacji.

Motywem przewodnim opowieści, podobnie jak w Nordeste, jest byk, który powraca z zaświatów. A trafił tam przez Catarinę (Catirinę), ciężarną żonę Francisca, która miała ochotę na potrawę z byczego ozora. Francisco zabił byka, aby przyrządzić jej to danie, ale potem w wyniku różnych perypetii i działania (w tym wypadku) indiańskiej magii, byk wstaje z martwych.

Pierwszy festiwal w Parintins odbył się w 1965 roku z inicjatywy grupy przyjaciół z katolickiego stowarzyszenia. Wówczas byki nie brały udziału w przedstawieniach, dołączyły do imprezy dopiero rok później. Od 1966 roku oficjalnie trwa rywalizacja Caprichoso i Garantido. Z czasem festiwal z serca Amazonii stał się sławny nie tylko w całym stanie, ale także w kraju. Przyciąga tysiące turystów – szacuje się, że w ostatni czerwcowy weekend 100-tysięczne Parintins odwiedza nawet drugie tyle gości. Kto nie da rady przyjechać, może obejrzeć transmisję w telewizji. Relacje z festiwalu pokazywane są przez kilka krajowych stacji.

Źródło: http://caipiroska.pl/parintins-festiwal-w-sercu-amazonii/
Źródło zdjęcia: https://www.worldstockmarket.net/parintins-2022-folk-festival-is-back-after-two-years-of-pandemic/