PFHBiPM
Aktualności

Bez genetyki nie ma hodowli!

Redakcja | | HiChB

Nieprzypadkowo w numerze 6/2021 „Hodowli i Chowu Bydła” piszemy o zaletach genomiki i genomowaniu bydła, gdyż poznanie genomowych wartości hodowlanych krów na pewno wskaże hodowcom bardzo wiele możliwości, a także wytyczy alternatywne ścieżki pozyskiwania dochodu oraz pozwoli dostrzec potencjał tkwiący w selekcji genomowej bydła. Liczne przykłady wykorzystania zalet genomiki, poparte przykładami hodowców z gospodarstw mlecznych, które odwiedziliśmy i opisaliśmy, mogą i powinny zainspirować do nowego spojrzenia na swoje stada.

Właśnie dlatego, postanowiliśmy poświęcić tej kwestii Temat Miesiąca w czerwcowym numerze naszego czasopisma. Odwiedziliśmy Laboratorium Genetyki Bydła w Parzniewie, gdzie porozmawialiśmy z jego kierownikiem – Dariuszem Kamolą o możliwościach jakie daje współczesna genetyka, a także postaraliśmy się w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśnić pojęcie genotypowania. Anna Siekierska w swoim artykule pokazuje, jak „otworzyć się” na genetyczne nowości i czerpać z tego realne zyski. Byliśmy z redakcyjną wizytą w OHZ Gajewo, które dołączyło do elitarnych hodowli bydła w Polsce właśnie dzięki genotypowaniu, a także pogawędziliśmy o korzyściach dla hodowców z genotypowania samic w gospodarstwie pana Piotra Ficaka z Boguszewa. Prezentujemy także, jak do określenia swojego celu hodowlanego i jego konsekwentnej realizacji zabrał się pan Jacek Kołodziejczyk, z woj. łódzkiego, w czym bardzo pomaga mu genotypowanie, oraz wizyty specjalisty z działu hodowli PFHBiPM.

Oprócz tego, w najnowszym numerze „Hodowli i Chowu Bydła” nie zabrakło naturalnie informacji dotyczących zdrowia krów, ich żywienia, czy nowości ze świata hodowli bydła.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Hodowla i Chów Bydła

Wszystkich którzy chcieliby zakupić swój egzemplarz zapraszamy do sklepu: sklep.polskafederacja.pl