PFHBiPM
Aktualności

Battice 2022

Emilia Zawadzka | | Hodowla

Jubileuszowa, już 20 edycja Szkoły Młodych Hodowców (YBS) w Battice za nami. Po dwóch latach przerwy spowodowanej COVID-19, w końcu mogliśmy ponownie reprezentować nasz kraj, pośród startujących 17 krajów, 22 zespołów i 123 uczestników.

Szkoła powstała w 1999 roku. Jest skierowana do młodzieży w wieku od 13 do 25 lat, a jej głównym celem jest lepsze zapoznanie młodych hodowców ze swoimi zwierzętami, ich wybór i przygotowanie do wystaw.

Organizatorzy podzielili szkolenie na dwie części:

  • 3 dni szkolenia, podczas którego młodzi hodowcy zapoznawali się z etapami przygotowania zwierząt do wystaw (mycie, ścielenie legowiska, karmienie, strzyżenie), oceną typu i budowy oraz sędziowaniem. Przeprowadzono również teoretyczny kurs z marketingu i promocji swojego gospodarstwa.
  • 2 dni zawodów, podczas których młodzi ludzie wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i rywalizowali ze sobą otrzymując punkty od swoich nauczycieli.

W tegorocznej edycji Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wystawiła pięcioosobową reprezentację. W jej skład weszli:

  • Gabriela Kraszewska
  • Joanna Kurzyna
  • Bartosz Szeligowski
  • Kacper Saganowski
  • Błażej Góralczyk

Opiekunami ekipy byli Emilia Zawadzka i Paweł Wierzbicki – doradcy hodowlani PFHBiPM, bedący absolwentami szkoły w Battice.

Polska delegacja, mimo krótkiej tradycji organizowania krajowych szkoleń młodych fitterów, z zaangażowaniem uczestniczyła każdego dnia w YBS. Praca Błażeja Góralczyka, podczas oprowadzania i strzyżenia, każdego dnia była zauważana przez instruktorów. Przed sobotnią wyceną jałówek odbyła się ocena strzyżenia i końcowego przygotowania do wejścia na ring. Spośród zwierząt będących pod opieką naszej młodzieży jedna z jałówek, przygotowana rzez Joannę Kurzynę, otrzymała tytuł wiceczempiona. Ciekawe strzyżenie Bartosza Szeligowskiego przyciągało wzrok, nie tylko nauczycieli ale również uczestników z innych krajów. Całokształt jego pracy pozwolił mu zająć 41 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

W tym samym dniu odbył się również konkurs sędziowania. W Polskiej grupie najlepsze oko mieli Gabriela Kraszewska i Kacper Saganowski, którzy zdobyli 79 i 92 miejsce w klasyfikacji ogólnej. 

Niedzielny konkurs oceny oprowadzania był punktem kulminacyjnym całej szkoły YBS. Na 2 miejscu, w prezentowanej na ringu klasie jałówek, stanęła Joanna Kurzyna. W klasyfikacji ogólnej w swojej grupie wiekowej zdobyła dość wysokie – 37 miejsce. 

Zwyciężczynią 20 edycji YBS została Maria Sole Opici z Włoch. W nagrodę będzie miała okazję szlifować swoje umiejętności w Kanadzie. Natomiast najlepszą drużyną został zespół Phoenix Group 1 z Niemiec, przełamując tym samym serię zwycięstw szwajcarów.

Gratulujemy naszym reprezentantom osiągnięć i umiejętności. Mamy nadzieję, że ich nowe doświadczenia, kontakty oraz zdobyta wiedza pomogą w codziennej pracy, jak również w pogłębianiu pasji do hodowli bydła.