PFHBiPM
Aktualności

Badanie cielności PAG – najczęściej zadawane pytania cz.3

Elżbieta Matuszewska | | Ocena wartości użytkowej

 • Jakość mleka – jakie mleko nie nadaje się do badania pod kątem PAG?
  Producent nie posiada na dzień dzisiejszy żadnych informacji mogących sugerować, iż mleko pochodzące od zwierząt przyjmujących antybiotyki ma negatywny wpływ na uzyskiwane wyniki badania. Nie mniej jednak kwaśne mleko (wartość pH poniżej 6.4) nie może być badane pod kątem PAG. Konserwant w próbkach mleka nie wpływa na wynik.
 • Co oznacza wynik „powtórz badanie” w badaniu testem PAG?
  Próbki, których wyniki badania testem PAG uzyskały wartość liczbową współczynnika S-N równą lub wyższą niż 0,100 ale niższą niż 0,250 są klasyfikowane do kategorii „powtórz badanie”. U krów, od których pochodzą takie próbki, poziom glikoprotein ciążowych może ulec podwyższeniu lub obniżeniu. W tym przypadku nie ma możliwości zakwalifikowania zwierząt jako „cielne” lub „niecielne”. Od takich krów należy pobrać kolejną próbkę mleka do badania za 7–10 dni lub poprosić lekarza weterynarii o potwierdzenie statusu ciąży danej krowy podczas jego kolejnej wizyty na fermie.

  Badanie testem PAG należy wykonywać najwcześniej 28 dni po kryciu (później jest to możliwe przez cały okres ciąży). W przypadku wykonania badania krowy przed upływem 60 dni po naturalnym wycieleniu test może wykryć glikoproteiny z poprzedniej ciąży.

  Ilość próbek klasyfikowanych do kategorii „powtórz badanie” może różnić się w przypadku różnych stad. Ogólne podwyższenie ilości próbek kwalifikowanych do ponownego badania lub odsetek takich próbek wyższy niż 6% może wskazywać na problem związany z nieprawidłowym pobieraniem próbek lub przeprowadzeniem badania i wymaga dokładnego sprawdzenia. Aby ustalić czy przyczyną problemu jest zanieczyszczenie pobieranej próbki mleka mlekiem pochodzącym od innej sztuki czy też błąd techniczny podczas próbobrania pobierz nowe próbki mleka z wymienia krowy ręcznie. Jeżeli odsetek ilości próbek kwalifikowanych do ponownego badania w dalszym ciągu pozostaje wysoki, może to wskazywać na wysoki poziom wczesnych obumarć zarodków w stadzie. Taka sytuacja wymaga szczegółowego wyjaśnienia przez lekarza weterynarii.
 • Czy cysty wpływają na wynik badania PAG?
  Nie, torbiele nie mają wpływu na wynik testów PAG, ponieważ testy PAG opierają się na specjalnych frakcjach białka, a nie na hormonach. Nie należy mylić testów PAG z testem na bazie progesteronu. W przeciwieństwie do testu PAG, torbiele mogą wpływać na fałszywie wysoki poziom progesteronu co błędnie wskazuje ciążę.