PFHBiPM
Aktualności

Badanie cielności PAG – najczęściej zadawane pytania cz.2

Elżbieta Matuszewska | | Ocena wartości użytkowej

  • W moim stadzie jest byk albo korzystam z byka pod koniec okresu sztucznego zapłodnienia. Jak test działa w takim przypadku?
    – Można wciąż korzystać z testu, należy jednak wprowadzić kilka zasad. Przykładowo, należy przeprowadzić badanie 50 dni po kryciu (21 dni rui plus 28 dni do pierwszego testu) lub 28 dni po oddzieleniu byka od stada. Jeżeli byk jest częścią stada przez cały czas, konieczne może być przeprowadzanie badania raz w miesiącu. JEDNAKŻE należy mieć na uwadze, iż test nie zapewni informacji o stopniu zaawansowania ciąży. Ujemny wynik badania nie oznacza braku ciąży w przypadku wykonania testu wcześniej niż 28 dni po zacieleniu.
  • Otrzymałem pozytywny wynik testu PAG, czyli „cielna” ale nie ma cielaka. Czy test był błędny?
    Nie, test PAG w momencie badania dał wynik „cielna”. Najprawdopodobniej później nastąpiło obumarcie płodu lub poronienie. Do 50 dnia ciąży, współczynnik resorpcji płodu wynosi 45%. Ponadto nie można wykluczyć, że krowa miała późne poronienie około 150 dnia ciąży. Stąd zaleca się co najmniej dwukrotne badanie cielności w okresie ciąży w pierwszej fazie i w drugiej połowie ciąży.
  • Uzyskałem dodatni wynik badania z próbki mleka (cielna), ale krowa znowu wykazuje objawy rui lub lekarz weterynarii potwierdził, że nie jest cielna...
    Możliwe przyczyny:
    • Dokładność testu jest bardzo wysoka, ale podobnie jak w przypadku innych metod wykrywania ciąży nie 100%.
    • Od momentu przeprowadzenia badania mogło dojść do poronienia.
    • Zbadano nieprawidłową próbkę mleka lub próbka była oznaczona nieprawidłowym numerem kolczyka (identyfikatorem) krowy.
    • Niektóre krowy (3% według opublikowanych źródeł) wciąż wykazują objawy rui, nawet gdy są cielne.
  • Dlaczego test należy przeprowadzać kilkakrotnie podczas ciąży?
    – U krów około 10–25% ciąż w okresie między zacieleniem a wyliczonym terminem porodu kończy się utratą ciąży z nieznanych przyczyn. Badania przeprowadzane w określonych momentach ciąży pomagają poprawić wydajność reprodukcyjną poprzez identyfikację krów, które doświadczyły utraty ciąży.
  • Czy test ciążowy PAG nadal wykrywa glikoproteiny po wczesnej śmierci zarodka lub po poronieniu?
    – Tak, PAG będą krążyć w mleku przez określony czas po utracie embrionu lub poronieniu. W przypadku wczesnej utraty embrionu szacuje się, że PAG znikną w ciągu 7 dni. W razie poronienia w bardziej zaawansowanej fazie ciąży PAG mogą być obecne przez dłuższy czas. Należy zauważyć, że w przypadku utraty ciąży w jej wysokiej fazie, PAG może spaść poniżej progu wykrywalności dopiero w okolicy 60 dni po poronieniu. W tym czasie PAG krążące we krwi po utracie ciąży mogą powodować fałszywie pozytywne wyniki lub wyniki „powtórz badanie”. Dlatego tak ważne jest kilkukrotne badanie PAG.