Apel do Premiera Morawieckiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Pan Prezydent Leszek Hądzlik, w imieniu Porozumienia dla Mleczarstwa w dniu 24 października 2022 roku, zwrócił się z pismem do Pana Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów oraz Pana Henryka Kowalczyka Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Porozumienie zwróciło uwagę, że prowadzone prace nad ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (druk nr 2697), z uwzględnieniem autopoprawki z dnia 18.10.2022 r. (druk nr 2697-A) nie uwzględniają wsparcia dla dużych przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego, w tym dużych spółdzielni rolniczych, których właścicielami są sami rolnicy.
Zaproponowane zamiany nie gwarantują zastosowania mechanizmu ceny gwarantowanej dla dużych podmiotów, które są największymi producentami żywności, gwarantując tym samym bezpieczeństwo żywnościowe kraju, a rolnikom zapewniając odbiór wyprodukowanych płodów rolnych. Należy wyraźnie zaznaczyć, że brak takiego rozwiązania ograniczy skuteczność całego mechanizmu osłonowego. Spowoduje, że dla ogromnej grupy podmiotów, ceny energii będą znacząco wyższe, co ostatecznie przełoży się na ceny żywności. W konsekwencji producenci zaczną wygaszać produkcję, na skutek zbyt wysokich kosztów produkcji, jako kraj eksportujący stracimy pozycję, z powodu utraty konkurencyjności. W kolejnych krokach oznaczać to będzie, że przetwórcy nie będą w stanie zagwarantować ciągłości odbiorów płodów rolnych od rolników.
Porozumienia apelowało również o zwiększenie limitu zużycia energii elektrycznej zamrożonej stawce dla gospodarstw rolnych. Według danych GUS, w 2018 roku średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą wynosił 3720 kWh. Jednak profil prowadzonej działalności znacząco wpływa na zapotrzebowanie na prąd. Dla przykładu, w gospodarstwach rolnych zajmujących się produkcją mleka, w godzinach porannych i wieczornych, czyli w czasie doju krów, zużycie prądu w ciągu godziny może dochodzić nawet do 9 kWh. Jednak w innych godzinach spada do 2 kWh. Zaproponowany limit zużycia energii elektrycznej na poziomie 3000 kWh, okazuje się być zdecydowanie za mały.