Aktualne światowe trendy w zwalczaniu kulawizn
Na początku sierpnia odbyła się 5-dniowa konferencja poświęcona kulawiznom u przeżuwaczy (LIR – Lameness in Ruminants). Przedstawiciele międzynarodowego środowiska korektorów, lekarzy weterynarii, naukowców, doradców i przemysłu spotkali się by podzielić się najnowszą wiedzą z zakresu mobilności i dobrostanu, gdyż taki był przewodni temat tegorocznej edycji LIR. W konferencji wzięło udział 291 osób z 26 krajów. Polskę reprezentowała dr Katarzyna Rzewuska koordynująca projekt „CGen korekcja” realizowany przez Centrum Genetyczne PFHBiPM.
Coraz wyraźniej sygnalizowana była rola kulawizn jako istotnego elementu oceny dobrostanu. Kulawizna uważana jest przez przemysł za kompleksowy wskaźnik, a to dlatego że zależy od bardzo wielu czynników związanych zarówno bezpośrednio jak i pośrednio z dobrostanem. W wielu krajach wprowadzono więc ocenę chodu wykonywaną przez certyfikowanych audytorów.
Alternatywnym kierunkiem jest automatyzacja prowadzenia oceny mobilności. Pojawiają się kolejne prototypy wykorzystujące kamery w połączeniu ze sztuczną inteligencją. Celem ich tworzenia jest zapewnienie zwiększenia częstotliwości wykonywania oceny, wychwytywanie przypadków na jak najwcześniejszym etapie rozwoju, bardziej obiektywne ocenianie % kulawizny dzięki obliczaniu średniej z okresu. Nadal potrzebne jest kalibrowanie tych urządzeń przez człowieka jednak korzyści ze stosowania nowoczesnych metod wizyjnych upatruje się zarówno w zarządzaniu jak i włączaniu tych danych w przyszłości do systemów oceny wartości hodowlanej.
Ważnym tematem w dyskusji była konieczność współpracy i udziału każdej ze stron w opracowywaniu dostarczanych rozwiązań. Przykładem było zarówno oprogramowanie do rejestrowania wyników korekcji racic jak i to generujące raporty dla hodowców po połączeniu wyników z korekcji z danymi o zwierzętach. Jednak współpraca nie dotyczy tylko dostarczania rozwiązań informatycznych, ale także zaangażowania w procesy mające na celu uzyskiwanie lepszych wyników przez hodowców dzięki zmianom w zakresie dbania o zdrowie zwierząt.
Pomimo tylu wątków skoncentrowanych na przyszłości nadal wiele miejsca zajęły rozmowy o potrzebie uwzględnienia miejsca do korekcji racic w projektach obór, wytycznych dotyczących kąpieli racic i interwencyjnego leczenia w przypadku wystąpienia kulawizny, a także skutecznego wykorzystywania metod z zakresu bezstresowej obsługi bydła zarówno przez korektorów, jak i przez obsługę stad.