PFHBiPM
Aktualności

500 + na krowę

Mateusz Uciński | | HiChB

"500 +" to termin jaki od kilku lat elektryzuje opinię publiczną. Od pewnego czasu, jest również powodem gorących dyskusji w środowisku hodowlanym, ponieważ i tej branży obiecano tego typu dofinansowanie do posiadanego inwentarza. Kontrowersje wokół zasadności naliczania dopłat bezpośrednich do chowu bydła w Polsce pojawiły się z chwilą ich ogłoszenia. Czy dopłaty poprawią konkurencyjność produkcji mleka? A może sposób ich kalkulowania podkreśla bezsensowność wielu biurokratycznych rozwiązań? Aby odpowiedzieć na te pytania postanowiliśmy temu zagadnieniu poświęcić Temat Numeru wrześniowego wydania naszego magazynu. Dr Hab. Andrzej Parzonko, Prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w bardzo obszerny sposób analizuje kwestie tych dopłat, pokazując zarówno mocne, jak i słabe strony takich działań.  Tematyka ta została również poruszona podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach V Święta Mleka i Miodu w sali kina Mazur w Olecku, z kolei swoimi uwagami dotyczącymi koncentracji przetwórstwa, podzielił się z nami Czesław Cieślak - prezes Okręgowej Spółdzielnia Mleczarskiej w Kole.

W najnowszym numerze naszego miesięcznika zapraszamy również do odwiedzenia gospodarstwa wielorodzinnego, czyli Spółki Pracowniczej - Agrofarm w Jurkowicach, a także nowej obory państwa Warnke z Gajewa w Wielkopolsce. Nie zabraknie także zagadnień stricte hodowlanych, takich jak obszerny opis zalet rasy simentalskiej, która zyskuje w naszym kraju coraz liczniejsze grono zwolenników.

To naturalnie tylko skromny wycinek tego, co znajdą nasi czytelnicy w nr. 9 „Hodowli i Chowu Bydła”. Zapewniamy jednak, że każdy hodowca znajdzie w nim coś dla siebie. Zapraszamy do lektury!