PFHBiPM
Aktualności

25-lecie Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego

Małgorzata Szota | | PZHBS w Odrzechowej

„Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej” to impreza cykliczna, która odbywa się co roku w ostatni weekend wakacji. Tego lata w dniach 27–29 sierpnia odbyła się już XX jubileuszowa edycja. Podczas niej miała miejsce XVI Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego oraz odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia powstania Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego.

Obchody związane z Jubileuszem powstania Związku zostały przeniesione z roku 2020 na obecny, tj. 2021, z powodu obostrzeń pandemicznych. Po prezentacji zwierząt rozpoczęły się  uroczystości  jubileuszowe, w ramach których zorganizowane zostało również Sympozjom tematyczne. Dr Władysław Brejta – prezes Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, a zarazem komisarz wystawy, w swojej wspominkowej wypowiedzi opowiadał o historii minionych edycji wystaw. Podkreślił, że było wiele trudnych momentów, czasem zabawnych, zawsze jednak przyświecała organizatorom idea integracji środowiska hodowców bydła rasy simentalskiej. 

Następnie głos zabrał wieloletni prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego – Edgar Beneš. Wspominał początki osadnictwa Polaków z Zaolzia na terenie dawnych wsi łemkowskich. Opowiedział  zgromadzonym jak wyglądało przystąpienie do Europejskiej Federacji  Związku Simentalskiego oraz do Światowej Federacji Hodowców Bydła Fleckvieh i Simmental. Skierował słowa podziękowania i uznania dla Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Podkreślił, iż odkąd PFHBiPM przejęła prowadzenie ksiąg hodowlanych w znacznym stopniu zwiększyła się populacja rasy simentalskiej, a realizacja programu hodowlanego stała się efektywniejsza. Kończąc swoją wypowiedz prezes wspomniał również przebieg 21. Kongresu Światowej Federacji Bydła Simentalskiego, wydarzenie to zorganizowane było w Polsce, na Podkarpaciu. Sympozjum poświęcone jubileuszowi zakończyło się wykładem prof. Wojciecha Jagusiaka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przedstawił on referat na temat trendów hodowlanych w populacji bydła simentalskiego oraz wskazał zagrożenia jakie wynikają z pracy na populacji małoliczebnej. Zaznaczył, że sytuacja w jakiej jesteśmy uniemożliwia nam uczestnictwo w wymianie informacji na platformie Interbull, a także szacowanie wartości hodowlanej na podstawie genomu. Postulował podjęcie działań pozwalających na nominalne przyłączenie naszej populacji simentalskiej do  europejskiej poprzez powiększanie kolekcji zgenomowanych zwierząt tej rasy. Podkreślił, iż rasa simentalska ma duże znaczenie gospodarcze i nie powinna być marginalizowana.

Podczas Sympozjum odbyła się premiera jednego z czterech filmów, powstałych ze środków Funduszu Promocji Mleka (film poniżej). Przedstawia on historię rasy bydła simentalskiego na ziemiach polskich. 

Z okazji jubileuszu wszystkim hodowcom bydła simentalskiego życzymy powodzenia, satysfakcji i motywacji do realizacji zamierzonych celów.