PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Czym jest wołowina Wagyu?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Wagyu – ogólna nazwa kilku ras mięsnego bydła japońskiego, o wyjątkowej jakości i wysokiej cenie. Na przełomie XIX i XX w. niektóre dawne rasy japońskie zostały skrzyżowane z importowanymi rasami z zachodu. Rozpoznawane są one nie tylko według ras, ale także według nazw obszarów Japonii, w których są hodowane.

Wyróżnia się cztery główne rasy:

  • kuroge-washu (japońska, o czarnej sierści; ang. Japanese Black),
  • akage-washu lub akaushi („brązowa”, zwana także „czerwoną”; Japanese Brown),
  • tankaku-washu („krótkoroga”; Japanese Shorthorn),
  • mukaku-washu („bezroga”; Japanese Polled).

Jest to bydło wolno dojrzewające, wymagające długiego opasania, bo od 30 do 40 miesięcy. Charakteryzuje się niskimi przyrostami dziennymi i przerostami mięsa tkanką tłuszczową. Bydło z którego wyprowadzono tę rasę używane było dawniej jako siła pociągowa, dlatego wykształciło ono wybitną cechę magazynowania energii w mięśniach w postaci przerostów tłuszczowych – im jest bardziej przerośnięte, tym cenniejsze kulinarnie.

Wołowina Wagyu i jej wyjątkowa marmurkowatość od lat cieszy się uznaniem najlepszych szefów kuchni na całym świecie. Posiada zarówno wybitne walory smakowe jak i prozdrowotne, gdyż zawiera we właściwych proporcjach kwasy tłuszczowe omega3 i omega6, których ułożenie w  gęstą sieć nazywane jest popularnie „marmurkiem”. To właśnie zawarte w dużej ilości niteczki białego tłuszczu w mięsie nadają mu nadzwyczajnej smakowitości, kruchości i soczystości, dzięki czemu po poddaniu obróbce termicznej dosłownie rozpływa się w ustach.

Źródło: https://bbq.pl/wolowina-wagyu,c78,pl.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wagy%C5%AB
Źródło zdjęcia: https://www.agdaily.com/livestock/facts-about-japanese-wagyu-cattle/

 

Wróć