PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Rekordzistka Big Bertha

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Bertha lub Big Bertha była legendarną krową Droimeann (rodzima irlandzka rasa bydła) z Sneem w hrabstwie Kerry w Irlandii. Jej właścicielem i hodowcą był Jerome O'Leary. Urodziła się w Irlandii 17 marca 1945 roku w Dzień Świętego Patryka.

W ciągu swojego długiego życia urodziła 39 cieląt, a to osiągnięcie, wraz z jej okazałym wiekiem, zapewniło jej podwójny wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Ta sława została produktywnie wykorzystana przez pana O'Leary. Bertha stale gościła na lokalnych targach i prowadziła coroczną paradę z okazji Dnia Świętego Patryka w Sneem, gdzie była zaangażowana w zbieranie pieniędzy dla lokalnych organizacji charytatywnych zajmujących się zwalczaniem raka. Za życia pomogła zebrać $75 000!

Zmarła w sylwestra 1993 roku, zaledwie 3 miesiące przed swoimi 49 urodzinami. Po jej śmierci w pubie Blackwater Tavern w Raycoslough, odbyła się stypa. W chwili śmierci Big Berthy, O'Leary miał jeszcze w stadzie kilkoro jej potomstwa, z których najstarsze miało wówczas 35 lat.

Po jej śmierci Big Bertha została wypchana i obecnie przebywa na farmie w Beaufort w hrabstwie Kerry.

Źródło zdjęcia: http://macmonagle.com/

Wróć