PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ciekawostka: Ile lat ma krowa?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Najpopularniejszym przelicznikiem „wieku zwierzęcego” na ludzki jest wiek psi. Najbardziej znany model mówi o przemnożeniu przeżytych przez psa lat przez siedem, co rzekomo daje równowartość wieku człowieka. Istnieje jednak wiele modeli odnoszących się do wieku psa, poczynając od formy dokładnego przelicznika po kolorowe wykresy w zależności dla wielkości i rasy psa.

A co z innymi zwierzętami? W jakim „ludzkim” wieku jest krowa, która rodzi pierwszego cielaka? Zakładając, że prawidłowy wiek wycielenia  jałówki mieści się w zakresie od 24 do 30 miesiąca życia, to nasza krowa ma od 2 do 2,5 roku. Według przelicznika jej ludzki wiek wynosi 18 lat po ukończeniu 24 miesiąca życia oraz 22 po ukończeniu 36 miesięcy. Łatwo więc policzyć, że krowa ma wtedy od 18 do 20 ludzkich lat. Krowy potencjalnie mogą żyć 15–18 lat, więc w ich podeszłym wieku, mogą osiągnąć od 70 do 82 ludzkich lat. 

Wróć