PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ciekawostka: Czy krowy umieją pływać?

Krzysztof Słoniewski | | Ciekawostki

Zdecydowanie tak.

Odpowiedź ta dotyczy nie tylko bawołów wodnych (które umieją także nurkować), ale także wszystkich ras bydła utrzymywanych w Polsce. Krowy nie boja się wody, chętnie do niej wchodzą, a jeśli trzeba to całkiem dobrze i wytrwale pływają. Na pewno pomaga im w tym żwacz, który jest częściowo wypełniony gazem, zatem „poprawia” pływalność krowy, na tej samej zasadzie, na jakiej nadmuchiwane koło ułatwia pływanie ludziom. Być może ta właściwość uratowała życie trzem krowom w USA. W Internecie » można znaleźć informację, że zostały one zmyte do morza przez huragan Dorian i odnalezione żywe na wysepce odległej o cztery mile. Najwyraźniej przepłynęły ponad 6 km i to w czasie szalejącego sztormu! To oczywiście przypadek ekstremalny, ale krowy często przepływają rzeki, udając się na pastwisko lub wracając do domu » . Dzieje się tak nie tylko na preriach Ameryki czy stepach Azji. Jak widać na zdjęciu, krowy pływają regularnie także w Polsce.

Wróć