PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Ciekawostka: kiedy krowy śpią?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Krowy spędzają ponad połowę swojego życia leżąc. Nie znaczy to, że pozostają wtedy bezczynne – nieustannie pracują przeżuwając pokarm. Krowa mleczna kładzie się i wstaje około 16 razy dziennie, co oznacza, że robi to od 5000 do 7000 razy w roku! Podczas długich okresów leżenia, w środku dnia lub w nocy, krowa wstaje i rozciąga się, tylko po to, by za chwilę ponownie się położyć – zazwyczaj na drugim boku. W dogodnych warunkach krowa spędza około 14 godzin na leżenie w ciągu dnia – z czego zaledwie 30 minut jest poświęcone na sen. Gdy podłoże do wypoczynku nie jest wystarczająco wygodne, krowy skracają długość leżenia. Nie jest to jednak zbyt dobre dla nich, ponieważ zmniejszenie tego czasu zmniejsza produkcję mleka. Podczas polegiwania krowy przeżuwają, odpoczywają, robią miejsce w oborze dla innych krów, żeby tamte mogły swobodnie chodzić, a krążenie krwi w ich wymieniu zwiększa się nawet o 30%. 
Tak jak w ludzkim życiu odpoczynek jest bardzo ważny i gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, tak w życiu krów jest najważniejszy – w końcu poświęcają mu ponad połowę doby. 

http://www.milkproduction.com/Library/Scientific-articles/Housing/Cow-comfort-9/

Wróć